Steaua câştigă manşa tur la Tbilisi

steaua
    Steaua se poate considera calificată în play-off-ul Ligii Campionilor! Steaua a învins ieri, scor 2-0, campioana Georgiei, Dinamo Tbilisi, chiar la ea acasă, într-o partidă contând pentru manşa întâi a turului trei preliminar al Ligii Campionilor. Steaua nu a avut meci ușor la Tbilisi. Dinamo a jucat tare, a stat la cutie și a încercat să dea lovitura pe contraatac. În minutul 60 s-a petrecut momentul psihologic al meciului. Gazdele au beneficiat de un penalty, dar vedeta Xisco și-a bătut joc de oportunitate și a șutat slab, dându-i prilejul lui Tătărușanu să devină eroul Stelei. La doar câteva zeci de secunde, Iancu deschide scorul. Acelaşi Iancu reuşeşte dubla, în minutul 80, dar calificarea este jucată. Partida retur se va disputa marţea viitoare, 6 august, de la ora 21.45, pe „Arena Naţională”.