Universiada de la Kazan Spadasinele, eliminate în sferturi

Echipa României de spadă feminin a fost învinsa la Universiada de vară de la Kazan (Rusia) şi a ieşit din lupta pentru medalii.

La spadă, tricolorele (Maria Udrea, Simona Pop, Diana Donoiu) s-au oprit în sferturi, după 21-28 cu Coreea de Sud. În primul tur, România trecuse de formaţia Italiei cu scorul de 45-42.

La judo, în limitele categoriei 48 kg, Violeta Dumitru a pierdut în turul al doilea în faţa turcoaicei Ebru Şahin, în recalificări a trecut de Antonieta Galleguillos (Chile), după care a fost eliminată de poloneza Ewa Konieczny.

La înot, Alin Alexandru Artimon şi Daniel Macovei au avut evoluţii modeste şi nu au trecut de primul tur al calificărilor. Artimon a fost înregistrat cu al 21-lea timp din serii la 400 m liber (3 min 58 sec 46/100), iar Macovei a fost al 33-lea în calificări la 100 m spate (57 sec 66/100).

Atleta Florina Pierdevară a ocupat locul 9 în seria sa la 1.500 m, cu timpul de 4 min 21 sec 85/100, şi a ratat intrarea în finală.

Cristian Vorovenci a reuşit al zecelea timp în calificările de la 800 m masculin – 1 min 52 sec 31/100 – şi va evolua în semifinale.