Talna iese cu fruntea sus din confruntarea cu Arieşul Turda!

talna-2

Talna Oraşu Nou a jucat în cadrul fazei a treia din Cupa României, pe teren propriu, cu Arieşul Turda. Scorul final a fost 3-2 pentru oaspeţi, însă echipa pregătită de Dacian Nastai s-a ridicat la nivelul adversarilor. În prima repriză, Bârle a fost responsabil cu ratările în tabăra gazdelor, iar cum se întâmplă în fotbal, ocaziile s-au răzbunat, Muntean deschide scorul pentru oaspeţi. Grecu face 2-0 pentru Turda, în minutul 64, după ce acelaşi Grecu a trimis anterior în bară. La două minute după ce Arieşul a marcat golul doi, Bârle este faultat în suprafaţa de pedeapsă, iar arbitrul Dumuţa acordă lovitură de la 11 metri. Cristian Cozma a fost cel care a bătut lovitura de pedeapsă, respinsă de portarul Pantea, însă acelaşi Cozma revine şi reduce din diferenţă. În minutul 69, Bârle îşi spală din păcate, după ratările din prima repriză şi înscrie pentru 2-2, cu o semi-scăriţă la colţul lung. Pe fondul oboselii, Turda a dominat partea a doua şi a marcat în minutul 78 prin Popa. Talna s-a năpustit în atac, iar în prelungirile partidei, Ignat ar fi putut aduce egalarea, dar şutul său a lovit transversala, după o acţiune excelentă, trecere pe lângă trei adversari şi lob de la 14 metri peste portarul Pantea. Astfel, Talna Oraşu Nou părăseşte, dar cu fruntea sus, această competiţie. Din câte se pare, în turul următor va evolua şi Olimpia, mai exact pe 24 august.
    TALNA: Nagy – Cseh (46 Crăciun), Lung, I. Cozma, Pajzos (85 M. Erdei), Ignat, C. Cozma, S. Erdei, Demian, Câmpan (80 Kovacs), Bârle (90 Istvanfi).