Handbal / CSM, la a treia victorie consecutivă în Divizia A

handbal1

Prima partidă de pe teren propriu pentru handbaliştii de la CSM, din acest sezon a coincis cu a treia victorie în Divizia A. Elevii lui Nicolae Istrate a surclasat o echipă rutinată, HC Sibiu. Scorul a fost clar în favoarea echipei sătmărene, care s-a impus cu 33-19, la pauză 18-7.
    După un început mai ezitant, oaspeţii conducând cu 3-1, CSM a revenit în joc şi au marcat de 13 ori, fără a primi gol. Până la pauză s-a menţinut diferenţa de 11 goluri în favoarea alor noştri, care au început excelent repriza secundă. După patru minute de la reluarea jocului tabela arăta 21-7, iar problema învingătoarei nu s-a mai pus până la final. Cea mai mare diferenţă de scor s-a înregistrat în minutul 45, 29-13 pentru CSM. În ultima parte a intrat şi portarul Erdos, care a făcut minuni, având nouă intervenţii. Pentru CSM au marcat Mureşan 9 goluri, Chira 7, Jurj şi Morar câte 4, Mateş 3, A. Pop şi Ungar câte două, Santeiu şi Tătar câte unul. Cioroiu a avut 11 intervenţii, iar Erdos nouă. Au mai evoluat Pogynă, Tătar, Varga şi R. Pop. În etapa viitoare, care va avea loc duminică, CSM se deplasează cu un moral excelent, la Baia Mare, pentru partida cu numărul patru, cu Academia.