Iuhas vrea trei puncte cu Bihorul

iuhas

Meci greu pentru Olimpia sâmbătă în etapa a 8-a a ligii a 2-a. La Satu Mare va veni FC Bihor Oradea, echipă ce a reuşit etapa trecută să învingă cu 1-0 pe ASA Târgu Mureş. Fost jucător la FC Bihor în sezonul 2011, fundaşul Cosmin Iuhas crede că a venit momentul ca Olimpia să obţină o nouă victorie în seria vest şi spune că istoria întâlnirilor recente dintre cele două formaţii e favorabilă galben-albaştrilor. Iuhas, care a jucat toate minutele în primele şapte etape ale campionatului, e convins că după două rezultate de egalitate cu siguranţă va veni şi victoria asta dacă se respectă parcursul de până acum al echipei. Iuhas se bazează pe faptul că după primele două etape în care Olimpia a remizat cu FC U Craiova şi Metalul Reşiţa a urmat apoi succesul cu ASA Târgu Mureş de pe teren propriu. „Nu e nimic special pentru mine. Am jucat la Oradea şi atât, mai am prieteni acolo dar acum asta nu mai contează. Important e să câştigăm şi să rămânem în prima parte a clasamentului. După două remize cu Motru şi Slatina, dacă se respectă parcursul nostru din primele etape atunci sâmbătă urmează o victorie”, ne-a spus Iuhas. Olimpia şi FC Bihor s-au întâlnit sezonul trecut în Cupa României iar sătmărenii s-au impus cu 3-2, apoi în vară cele două echipe au remizat, 1-1 într-o partidă amicală. Partida Olimpia-FC Bihor se va juca sâmbătă de la ora 11.
    Într-un meci restanţă jucat ieri, ASA Tg. Mureş a reuşit doar un 0-0 cu FC Olt, deşi a avut 53 de minute de superioritate numerică.