Scurtcircuit în Zăvoi!

oli

Olimpia a cedat clar în deplasarea de la Vâlcea, scor 0-3 în faţa unei echipe gazdă superioară la toate capitolele. Vâlcenii au punctat prin Arnăutu şi Lirca de două ori din două lovituri de pedeapsă.

Din păcate, apărarea noastră care până acum încasase doar cinci goluri în opt etape a cedat uşor şi a încasat trei goluri, în plus gazdele ratând şi alte ocazii importante. Olimpia merita măcar golul de onoare dacă ţinem cont de ocaziile avute de Lemac , Feier şi Dragoş, însă până la urmă succesul vâlcenilor e unul meritat.

Fără Bujor, Gavrilescu, Zsiga, Tibi Csik a fost nevoit să improvizeze mai ales în zona flancurilor iar acest lucru s-a resimţit în jocul echipei. Vâlcenii care au avut în Negruţ, cadetul care s-a pregătit toată vara cu Olimpia, cel mai periculos om , au dominat mijlocul terenului şi au creat mereu superioritate pe benzi . De unde au pornit de altfel majoritatea fazelor periculoase pentru poarta lui Şuta. Antrenorul gazdelor, Claudiu Niculescu, a reuşit să-şi mobilizeze elevii după înfrângerea de la Târgu Mureş şi cu un sistem de joc schimbat a obţinut o nouă victorie importantă. Olimpia a coborât pe poziţia a 7-a a clasamentului în seria Vest iar miercuri va întîlni la Satu Mare pe CS Mioveni.

Filmul jocului
Vâlcenii puteau deschide scorul inca din debutul partidei, dar Suta a intervenit salutar in fata lui Arnautu, in minutul 2, si la sutul din afara careului expediat de Negrut in minutul 3. Apoi, in minutul 6, Barbulescu reia slab o minge din careul Olimpiei, dupa o faza colectiva foarte frumoasa. Imediat, Lemac trage mult peste poarta de la marginea careului.

Dupa zece minute de joc, Briceag face o incursiune de 70 de metri in banda stanga de atac si obtine un corner. Lovitura de colt se executa rapid, iar Adi Popa recentreaza pentru Arnautu aflat in zona punctului cu var. Arnautu reuseste sa se debaraseze de fundasul central Balau, al carui fault evident impunea penalty, si trimite mingea pe linga portar: 1 – 0! In minutul 15, Briceag schimba partea pana la Catarama, care dupa un un-doi cu Popa centreaza pentru lovitura de cap a lui Arnautu care nu mai nimereste tinta.

Dupa marcarea golului, valcenii nu s-au retras in aparare si au continuat sa atace poarta adversa. In minutul 17 Barbulescu nu reuseste sa marcheze dintr-o pozitie de “unu contra unu” cu Suta, dupa pasa lui Negrut care, in prealabil, driblase cinci adversari. Doua minute mai tarziu, Pirvulescu respinge acrobatic din careu, in fata lui Dragos, o minge stearsa de un aparator “alb-albastru”.

Popa, scapat singur în careu, mai ratează şi el o dată, după un şut în-cross ân minutul 23.
Dragoş are prima ocazie a sătmărenilor, în minutul 26, dar şutul său este respins de sub bara, dupa o paradă marca Florin Matache. Şase minute mai târziu, Pirvulescu urca în atac şi reia din cădere, aproape de bară. Minutul 35: penalty pentru CSM. Negruţ este oprit neregulamentar de fundaşul Muntean care vede galben. Execută Lirca, plasat, bara-gol: 2 – 0. Olimpia caută să echilibreze şi iese la atac. În minutul 38, Catarama rezolvă cu calm o fază în careu, iar un minut mai târziu, Swarczkopf trimite un şut de la 35 de metri, dar Matache reţine fară probleme. Lemac îl încearca şi el pe Matache cu un şut, fară reuşită. Finalul de repriză a aparţinut însă tot vâlcenilor, Popa, lansat de Lirca, e aproape sa ciupeasca un balon din faţa lui Şuta în minutul 40. Apoi, Bălău (min. 42) şi Ene (min. 45) sunt avertizaţi cu cartonaş după ce stopează două contraatacuri periculoase ale aceluiaşi Adi Popa. La reluarea jocului, Tiberiu Csik face o dublă schimbare, pe teren intrand Muresan şi Molnar în locul lui Balau şi Micas. Prima faza importanta, din a doua parte a jocului, vine in minutul 46 atunci cand Catarama ii fura un balon noului intrat Molnar, centreaza in fata portii, iar aparatorii satmareni resping cu greu. Un minut mai tarziu, Popa centreaza si Lirca rateaza foarfeca din careu. Minutul 51 consemneaza cea mai mare ratare a galben-albaştrilor. Lemac patrunde in careu si scoate un balon pentru Molnar, care din opt metri nu reuseste sa-l invinga pe Matache. Dupa sutul bun a lui Popa din minutul 56 vine bara lui Ionuţ Stoica. Lirca a executat o lovitura libera in minutul 60, Pirvulescu a recentrat, iar capitanul valcenilor a trimis plasat, cu capul, in bara transversala. Imediat Catarama, Arnautu si Popa creeaza o faza pentru Negrut, dar sutul acestuia este prins de portar.

In minutul 65 iese Arnautu si intra Bogdan Geanta la CSM, iar la oaspeti Iuhas ii lasa locul lui Hanus. Lemac nu-l poate depasi pe Pirvulescu in minutul 73, apoi Geanta nu poate trece de Ene la un atac declansat de Lirca. Cu 15 minute inainte de final, Iancu l-a inlocuit pe Negrut. În minutul 80, Geanta recupereaza un balon respins gresit de Muresan, centreaza in fata portii pentru Iancu si Molnar faulteaza clar: 11 metri si cartonas galben. Lirca executa, de aceasta data in dreapta portarului, si scorul devine 3 – 0. Ionut Stoica se remarca in minutele 83 si 84, atunci cand respinge din fata atacantilor adversi.

Ultima fază periculoasă i-a aparţinut lui Feier scapat singur spre poarta lui Matache. Olimpia pierde clar duelul din Zăvoi şi iese, pentru moment, din zona play-off- ului. Iar elevii lui Csik trebuie să treacă rapid peste acest duş rece căci miercuri la Satu Mare vine CS Mioveni, o trupă periculoasă , în revenire de formă ce a scăpat printre degete sâmbătă o victorie cu ASA Târgu Mureş.

CSM: Matache – Cataramă, Pârvulescu, I. Stoica, Briceag – Cârstoiu, Lircă – Ad. Popa, Bărbulescu, Negruţ – Arnăutu. Rezerve: A. Popescu – Iancu, A. Neagu, Dumitraşcu, Tătaru, Ed. Stoica, Geantă. Antrenor: Claudiu Niculescu
Olimpia: Şuta – D. Muntean, Bălău, C. Ene, Iuhas – Svarczkopf, Micaş, Villand, P. Dragoş – Lemac, Feier. Rezerve: Miron, Molnar, Hanus, Kinczel, Sabău, Fl.Mureşan, Marinaş. Antrenor: Tiberiu Csik
Arbitru: Nicolae Cătălin Botaş (Timişoara); Asistenţi: Ciprian Florin Danşa (Oradea) şi Gero Szabo (Cluj-Napoca).
sursa csmrmvl.ro

CraiOlguţa a ajuns pe primul loc!

Etapa a 9- a a început vineri seara la Arad unde UTA a scăpat victoria în fața Universității Craiova, care a evoluat 50 de minute cu un om mai puțin pe teren. Apoi sâmbătă dimineață, gazdele și-au tăiat în general partea leului, cu două excepții. Orădenii au cedat pe teren propriu în fața echipei Primăriei din Craiova, care a devenit lider în seria de Vest. Ca și UTA, Mioveniul nu a putut profita de omul în plus și golul avantaj în fața Târgu Mureșului. Vâlcea și Oltul și-au făcut golaveraj, în timp ce Bistrița a fost extrem de pragmatică în fața unei formații reșițene ce a pus mari probleme în Transilvania.

CSM Râmnicu Vâlcea – Olimpia Satu Mare 3-0
Au marcat: Cataramă – min. 11, Lircă – min. 37 (pen.) și 77 (pen.)

11.UTA Arad 9 2 2 5 7 – 13 8
12.Minerul Motru 9 1 1 7 4 – 12 4

Etapa următoare (miercuri, 6 noiembrie): Metalul Reșița – FC U Craiova, Olimpia Satu Mare – CS Mioveni, Minerul Motru – FC Bihor, FC Olt – FC UTA Arad, CS U Craiova – CSM Râmnicu Vâlcea, ASA Târgu Mureș – Gloria Bistrița.

“Felicit echipa gazdă pentru victorie. Au fost mai buni decât noi astăzi. Cred că meritam şi noi un gol. Am facut greşeli în defensivă acolo unde noi am fost constanţi şi buni până acum. Faţă de echipele pe care le-am întâlnit, Vâlcea a arătat că este o candidată la promovare. Joacă ofensiv şi eficient, este o echipă organizată şi m-a impresionat ceea ce am văzut la stadion. Nu suntem surpriza campionatului. Suntem constanţi, dar trebuie să muncim să adunăm puncte. Am urmărit meciul CSM-ului la Tg.Mureş şi faţă de acel joc jucătorii vâlceni şi-au schimbat atitudinea. Au fost mai curajoşi, s-au mobilizat pentru că aveau sabia deasupra capului. Cornel Ene s-a pregătit cu CSM şi a semnat cu noi, iar Negruţ a ales Vâlcea după ce a fost la Satu Mare. Jucătorii decid până la urmă. Negruţ ne-ar fi ajutat, l-am avut la două meciuri de pregătire si ne-a impresionat. Vâlcea i-a facut o ofertă mai bună şi asta a fost”, a declarat antrenorul CS Olimpia 2010 Satu Mare, Tiberiu Csik, la conferinţa de presă.

“Cred că repriza întâi a fost cea mai bună repriză a noastră de la începutul campionatului. E important ca am câştigat astăzi pentru că veneam cu un moral scăzut după meciul de la Tg.Mureş. Toţi au jucat bine, dar remarc un plus pentru cei trei mijlocasi centrali Monel Cârstoiu, Codruţ Lirca şi Valentin Bărbulescu. Am pus presiune pe adversar, am făcut pressing avansat, am recuperat foarte multe baloane în treimea adversă, iar asta s-a văzut la numărul ocaziilor de gol. Scorul putea lua proporţii. Incă ne precipităm la finalizare şi trebuie să mai lucrăm la acest capitol. Mă bucur că marcăm meci de meci, dar primim uşor goluri. În returul sezonului trecut am luat doar şase goluri, acum deja avem nouă primite. Băieţii mei au apetit ofensiv, fotbalul se joacă pe goluri şi cine marchează mai multe goluri câştigă.”- Claudiu Niculescu-antrenor CSM Râmnicu Vâlcea.