Chiricheş, omul meciului pentru Tottenham

Vlad Chiricheş a înscris golul egalizator pentru Tottenham în victoria, 2-1, contra lui Fulham. În urma acestei victorii, Tottenham ocupă locul 6 în Premier League, cu 24 de puncte. Vlad Chiricheş a fost titularizat ieri seară de Villas Boas la Tottenham, în deplasarea de la Fulham, din etapa a 14-a din Premier League. La pauză, cele două echipe se aflau la egalitate, 0-0. Cei care au deschis însă scorul au fost elevii lui Rene Meulensteen, proaspăt instalat pe banca lui Fulham. Chiricheş a dat tonul revenirii lui Spurs, cu un şut perfect, cu stângul, de la circa 25 de metri. Mingea a plutit pur şi simplu paralel cu gazonul şi a lovit bara înainte de a intra în poarta unui Maarten Stekelenburg fără reacţie. Introdus la pauză în locul lui Ettiene Capoue, Lewis Holtby a adus victoria lui Tottenham cu o reuşită superbă, cu 8 minute înainte de final. Voturile fanilor lui Spurs, care l-au indicat pe Vlad Chiricheş ca fiind “omul meciului”, sunt dublate de cifrele excelente ale românului. Astfel, fundaşul a recuperat cele mai multe baloane (9) şi a fost al doilea într-un clasament al paselor reuşite (57/62, 91%).