Fetele lui Tadici și-au dezamăgit suporterii

Primul meci disputat acasă în fața propriilor suporteri, din acest an, a debutat cu o înfrângere pentru fetele antrenate de Gheorghe Tadici, deși lumea se aștepta la un joc bun după meciul desfășurat anterior la Deva, cu HCM Cetate Deva, când zălăuancele au controlat meciul și au reușit victoria. De această dată nu au făcut un meci bun și au pierdut la o diferență de 5 goluri, cât era înregistrată și la finalul primei părți a jocului, HC Zalău – ASC Corona Braşov 25 – 30 (13 – 18).

Venită după o victorie smulsă in extremis pe terenul Devei, echipa pregătită de Gheorghe Tadici, HC Zalău nu a reuşit un joc la fel de bun, miercuri seara, în fața propriilor suporteri veniți în număr destul de mare la Sala Sporturilor din Zalău.
    Adversarele au controlat întreg meciul și cu toate eforturile lui Tadici de a le ”băga în priză” la întreruperile tehnice, la pauză Corona Braşov avea o diferență de 5 goluri, 18 – 13. Momentul cel mai important al meciului s-a petrecut în minutul 48, când la scorul de 22 – 24, pentru Corona Brașov, zălăuanca Crina Pintea a ratat singură cu portarul advers, după care adversarele s-au dezlănțuit, rezultat final, 25-30. Următorul meci al HC Zalău va avea loc sâmbătă, 18 ianuarie, de la ora 15.30, cu SCM Craiova.

HC Zalău: Ana Maria Inculeț, Mihaela Mureșan, Adina Mureșan – Maria Claudia Constantinescu (10 goluri – 4 din 7m), Valentina Bardac (4), Loredana Pera (4), Georgiana Ciuciulete (3), Valeria Motogna (2), Florina Ciobanu (1), Andrada Trif (1), Carmina Bădiță, Andrada Pop, Eliza Cicic, Ana Maria Șomoi, Florina Țurcaș şi Crina Pintea. Antrenor: Gheorghe Tadici
    ASC Corona Braşov: Ana Maria Mîrcă-Olariu, Denisa Dedu – Aurelia Brădeanu (9 goluri – 2 din 7m), Nicoleta Tudor (3), Oana Valentina Apetrei (3), Marilena Burghel (2), Camelia Hotea (2), Manuela Manda (2), Mihaela Briscan (2), Laura Chiper (2), Diana Druţu (2), Adriana Ţăcălie (1), Andreea Pricopi (2), Oana Cîrstea, Daniela Raţiu şi Cristina Zamfir. Antrenor: Bogdan Burcea