Proprietarii trebuie să-şi estimeze veniturile din închirieri

Filed under: Locale |

Persoanele fizice care au realizat venituri din cedarea folosinţei bunurilor din derularea unui număr mai mare de 5 contracte de închiriere la sfârşitul anului fiscal trebuie să depună “Declaraţia privind venitul estimat/norma de venit, formular 220” la Administraţia fiscală de care aparţine contribuabilul sau la subunităţile acesteia. Potrivit directorului Administraţiei Judeţene a Finanţelor Publice (AJFP) Satu Mare, Ioan Mircea Ardelean, declaraţia mai sus menţionată trebuie depusă până cel târziu miercuri, 15 ianuarie. Obligaţia este reglementată de prevederile art. 61 alin. (2) din Codul Fiscal şi ale Ordinului preşedintelui Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală nr. 2.333/2007.

Florin Dura

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *