Deschidere fastoasă la J.O. de iarnă

Filed under: Sport |

ceremonie1

► Cu 53 de miliarde de euro, Putin a reusit sa duca torta olimpica din spatiu pana in cel mai adanc lac din lume, Baikal, sfidand criza si prognozele economice, sfidand orice alta competitie olimpica de iarna organizata in prezent.

► Gafa in deschiderea Jocurilor Olimpice care au costat peste 50 de miliarde de euro! Organizatorii au avut o problema tehnica pe parcursul evenimentului. Pe stadionul din Soci au aparut cinci fulgi de zapada, care trebuiau sa se transforme in cercurile olimpice. Din pacate pentru organizatori, doar patru dintre ele si-au schimbat forma.

► Un terorist a incercat sa deturneze un avion catre Soci, iar nava a fost nevoita sa aterizez fortat la Istanbul. Un cetatean ucrainean a amenintat ca daca avionul nu se indreapta spre statiunea rusa, va arunca in aer avionul. 110 pasageri erau la bordul avionului plecat din Harkov, Ucraina.

► Un leopard, un urs polar si un iepure sunt cele trei mascote ale Olimpiadei de Iarna, din 2014, de la Soci.

► Cei mai importanţi oameni din lume, Barack Obama, Francoise Hollande sau David Cameron, nu sunt prezenţi la festivitatea de deschidere

romania

Delegaţia României a pătruns pe stadion costumaţi în echipamente negre şi căciuliţe albe. Eva Tofalvi a fost purtătoarea drapelului.  24 de reprezentanţi vor concura la Soci.

vedere-soci

Joi au avut loc primele competiţii din cadrul Jocurilor Olimpice de iarnă de la Soci, a căror Ceremonie de Deschidere a avut loc ieri, în jurul orei 18.00. Primii care au intrat în concurs au fost snowboarderii, cu calificările probelor masculină şi feminină de slopestyle.

Opt sportive s-au calificat direct în finala probei feminine de slopestyle, în concursul de snowboard, joi, la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci, în timp ce alte 15 s-au calificat în semifinale.

Sportiva americană Hannah Kearney, campioana olimpică en titre, a dominat calificările în proba de movile, din concursul de schi freestyle. Podiumul calificărilor a fost completat de două din cele trei surori canadiene Dufour-Lapointe, Chloé (2) şi Justine (3), în timp ce Maxime a încheiat pe 8, în Extreme Park Rosa Hutor.
Primele zece clasate au obţinut calificarea în finală, în timp ce sportivele clasate pe poziţiile 11-20 vor evolua azi într-o nouă şedinţă de calificări, finala urmând să aibă loc tot azi.

Programul sportivilor români la Soci
Azi
12.00 – Timea Sara – schi fond – 7,5/7,5 km schiatlon, finala (Centrul Laura)
16:30 – Cornel Dumitru Puchianu – biatlon – 10 km sprint masculin, finala (Centrul Laura)
16.30 – Valentin Cretu – sanie – simplu masculin, mansa 1 si 2 (Complexul Sanki)
18.30 – Sorin Iulian Patea – sarituri cu schiurile – trambulina normala, calificari (Arena Russki Gorki)
Duminica, 9 februarie
09.00 – Ioan Valeriu Achiriloaie – schi alpin – coborâre masculin, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
12.00 – Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene – schi fond – 15/15 km schiatlon, finala (Centrul Laura)
16.30 – Eva Tofalvi – biatlon – 7,5 km sprint feminin, finala (Centrul Laura)
16.30 – Valentin Cretu – sanie – simplu masculin, finala (Complexul Sanki)
19.30 – Sorin Iulian Pîtea (daca se califica) – sarituri cu schiurile – trambulina normala, finala (Arena Russki Gorki)
Luni, 10 februarie
09.00 – Ania Monica Germaine Caill – schi alpin – super-combinata, calificari (Centrul Alpin Rosa Hutor)
13.00 – Ania Monica Germaine Caill (daca se califica) – schi alpin – super-combinata, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
16.30 – Cornel Dumitru Puchianu – biatlon – 12,5 km urmarire masculin, finala (Centrul Laura)
16.45 – Raluca Nicoleta Stramaturaru – sanie – simplu feminin, mansa 1 si 2 (Complexul Sanki)
Marti, 11 februarie
12.00 – Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene – schi fond – sprint individual, finala (Centrul Laura)
14.00 – Timea Sara – schi fond – sprint individual feminin, finala (Centrul Laura)
16.30 – Eva Tofalvi – biatlon – 10 km urmarire feminin, finala (Centrul Laura)
16.30 – Raluca Nicoleta Stramaturaru – sanie – simplu feminin, finala (Complexul Sanki)
Miercuri, 12 februarie
09.00 – Ania Monica Germaine Caill – schi alpin – coborare feminin, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
16.15 – Alexandru Andrei Teodorescu, Nicolae Radu sovaiala – sanie – dublu masculin, finala (Complexul Sanki)
Joi, 13 februarie
09.30 – Maria Marinela Mazilu – skeleton – simplu feminin, calificari (Complexul Sanki)
12.00 – Timea Sara – schi fond – 10 km clasic, finala (Centrul Laura)
16.00 – Cornel Dumitru Puchianu – biatlon – 20 km individual masculin, finala (Centrul Laura)
16.00 – Eva Tofalvi – biatlon – 15 km individual feminin, finala (Centrul Laura)
17.00 – Zoltan Kelemen – patinaj artistic – individual masculin, programul scurt (Patinoarul Iceberg)
18.15 – Raluca Nicoleta Stramaturaru, Valentin Cretu, Alexandru Andrei Teodorescu, Nicolae Radu sovaiala – sanie – stafeta echipe, finala (Complexul Sanki)
Vineri, 14 februarie
09.00 – Ioan Valeriu Achiriloaie – schi alpin – super-combinata, calificari (Centrul Alpin Rosa Hutor)
12.00 – Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene – schi fond – 15 km clasic, finala (Centrul Laura)
13.30 – Ioan Valeriu Achiriloaie (daca se califica) – schi alpin – super-combinata, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
14.30 – Dorin Dumitru Velicu – skeleton – simplu, calificari (Complexul Sanki)
17.00 – Zoltan Kelemen – patinaj artistic – individual masculin, programul liber (Patinoarul Iceberg)
17.40 – Maria Marinela Mazilu (daca se califica) – skeleton – simplu feminin, finala (Complexul Sanki)
19.30 – Sorin Iulian Patea – sarituri cu schiurile – trambulina mare, calificari (Arena Russki Gorki)
Sambata, 15 februarie
09.00 – Ania Monica Germaine Caill – schi alpin – super-urias, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
16.45 – Dorin Dumitru Velicu (daca se califica) – skeleton – simplu, finala (Complexul Sanki)
19.30 – Sorin Iulian Pîtea (daca se califica) – sarituri cu schiurile – trambulina mare, finala (Arena Russki Gorki)
Duminica, 16 februarie
17.00 – Cornel Dumitru Puchianu – biatlon – 15 km mass-start, finala (Centrul Laura)
18.15 – Florin Cezar Craciun, Nicolae Istrate – bob – bob doi, mansa 1 (Complexul Sanki)
Luni, 17 februarie
16.30 – Florin Cezar Craciun, Nicolae Istrate – bob – bob doi, finala (Complexul Sanki)
17.00 – Eva Tofalvi – biatlon – 12,5 km mass-start, finala (Centrul Laura)
Marti, 18 februarie
09.00 – Ania Monica Germaine Caill – schi alpin – slalom-urias, calificari (Centrul Alpin Rosa Hutor)
12.30 – Ania Monica Germaine Caill (daca se califica) – schi alpin – slalom-urias, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
17.15 – Maria Adela Constantin, Andreea Grecu – bob – bob doi feminin, mansa 1 (Complexul Sanki)
Miercuri, 19 februarie
09.00 – Alexandru George Barbu – schi alpin – slalom-urias, calificari (Centrul Alpin Rosa Hutor)
12.30 – Alexandru George Barbu (daca se califica) – schi alpin – slalom-urias, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
13.45 – Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene – schi fond – sprint clasic echipe, finala (Centrul Laura)
16.15 – Maria Adela Constantin, Andreea Grecu – bob – bob doi, finala (Complexul Sanki)
Sambata, 22 februarie
11.30 – Timea Sara – schi fond – 30 km mass-start liber, finala (Centrul Laura)
14.45 – Alexandru George Barbu – schi alpin – slalom masculin, calificari (Centrul Alpin Rosa Hutor)
18.15 – Alexandru George Barbu (daca se califica) – schi alpin – slalom masculin, finala (Centrul Alpin Rosa Hutor)
18.30 – Andreas Paul Neagu, Paul Septimiu Muntean, Bogdan Laurentiu Otava, Danut Ion Moldovan – bob – bob patru, mansa 1 (Complexul Sanki)
Duminica, 23 februarie
09.00 – Florin Daniel Pripici, Paul Constantin Pepene – schi fond – 50 km mass-start liber, finala (Centrul Laura)
11.30 – Andreas Paul Neagu, Paul Septimiu Muntean, Bogdan Laurentiu Otava, Danut Ion Moldovan – bob – bob patru, finala (Complexul Sanki).

Daniel Chiorean

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *