Echipa lui Tadici, umilită la Constanța

Fetele antrenate de managerul HC Zalău, Gheorghe Tadici au făcut un joc foarte slab împotriva adversarelor de la malul mării, „U” Neptun Constanța, pierzând rușinos după ce la pauză diferența de pe tabela de marcaj indica un rezultat strâns, 11-10. HC Zalău, obosită probabil după lungul drum spre mare, a reușit să înscrie primul gol după mai bine de 10 minute de joc, când scorul era 5 – 0 pentru gazde. Încet, încet sălăjencele au revenit și au reușit chiar egalarea la 9, dar la vestiare tot gazdele au intrat în avantaj, 11 – 10. A doua repriză a fost și mai modestă în goluri pentru sălăjence, gazdele din Constanța reușind să mențină diferența de 3-4 goluri până la fluierul de final al brigăzii de arbitri Adrian Eremia și Anton Drăgănescu (ambii din Gorj), scor 21-16. Deși a pierdut, HC Zalău rămâne pe locul 6, poziție vizată și de CSM București. „U” Neptun: Mihaela Petrescu, Yulia Dumanska – Bianca Tiron (7 goluri), Alla Sheiko (6), Andreea Tâlvâc-Enescu (4), Paula Toma (2), Oana Ionescu (1), Andreea Mărginean (1), Adina Zlagov, Ana Maria Lazăr şi Alexandra Orşivschi. Antrenor: Ion Crăciun. HC Zalău: Mihaela Mureșan, Adina Mureșan – Loredana Pera (9 goluri – 1 din 7m), Georgiana Ciuciulete (2), Carmina Bădiță (2), Maria Constantinescu (1), Andrada Trif (1), Valentina Bardac (1), Andrada Pop, Eliza Cicic, Ana Maria Șomoi, Valeria Motogna, Florina Ciobanu şi Florina Țurcaș. Antrenor: Gheorghe Tadici.