“Meritam să câştigăm!”

olimpia

Olimpia a remizat vineri, 1-1 în amicalul jucat la Salonta cu formaţia din seria A a ligii a 2-a, SC Bacău. Chiar dacă au dominat clar şi au avut patru ocazii clare , elevii lui Csik n-au reuşit să se impună, unicul gol al galben-albaştrilor fiind marcat de Robi Villand în minutul 78. “A fost un meci bun cu ritm în care am dominat clar. Păcat că am irosit ocaziile avute şi mai mult că am primit gol la singura ocazie a băcăuanilor. De fapt nici nu cred că au mai avut vreun alt şut pe spaţiul porţii noastre” a spus la final directorul sportiv al Olimpiei, Daniel Paşca. Olimpia a avut o bară în prima parte după lovitura de cap a lui Boştină, Micaş putea şi el deschide scorul în minutul 37 doar că şutul trimis de el de la marginea careului a trecut puţin pe lîngă poartă. În partea a doua moldovenii au profitat de o inexactitate a defensivei noastre şi au deschis scorul în minutul 56. Intrat în locul lui Schwarzkopf în partea a doua, Villand a adus egalarea cu un şut de la 14 m, în minutul 78. Tot Villand a mai avut o bună ocazie doar că din 6m a trimis peste poarta goală. Azi de la ora 11 , Olimpia va disputa ultimul amical la Salonta, în compania echipei de liga a 4 a din Sântandrei. Pentru Olimpia au evoluat: Anca –Trip- Munteanu, Bălău, Ene, Iuhas- Gavrilescu (Lemac), Micaş, Schwarzkopf (Villand), Ungureanu (Kinczel) – Bujor (Feier), Boştină (Prodan).