Rusia, marea câştigătoare a J.O. de iarnă de la Soci

Flacăra olimpică a fost stinsă la Soci, în Parcul Olimpic, duminică seara. Ceremonia de închidere a celei de-a 22-a ediții a Jocurilor Olimpice de iarnă a debutat într-o notă umoristică, cu un apropo la ezitarea tehnică din cadrul ceremoniei de deschidere, când unul dintre cercurile olimpice nu s-a deschis. Primul tablou al ceremoniei de duminică ”Cer și mare” a adus multe râsete în Stadionul Olimpic Fișt, când sutele de dansatori echipați în formă de oglinzi au format inelele olimpice, cu excepția unuia, cel ratat la ceremonia de deschidere. Spectatorii au aplaudat furtunos ideea. Rusia a ocupat primul loc în clasamentul final pe medalii la Jocurile Olimpice de iarnă de la Soci, după 16 zile de competiții și 98 de finale. Rusia a avut 13 medalii de aur, 11 de argint și 9 de bronz, fiind urmată de Norvegia (11-5-10), Canada (10-10-5), SUA (9-7-12) etc. Locul 17, ocupat de echipajele feminin, respectiv masculin de bob-2, a fost cea mai bună clasare pentru sportivii români la Jocurile Olimpice de la Soci. România a deplasat la Soci o delegație de 24 de sportivi, care au concurat la 8 discipline (schi alpin, schi fond, biatlon, sărituri cu schiurile, patinaj artistic, bob, sanie și skeleton). Ediția următoare a Jocurilor Olimpice de iarnă va fi găzduită de orașul sud-coreean PyeongChang în 2018.