Victorie cu rezervele

olimpia

Olimpia îşi continuă parcursul bun în meciurile de verificare. Chiar dacă au jucat cu rezervele, galben-albaştrii s-au impus ieri, scor 2-0, în faţa formaţiei de Liga a III-a, FC Zalău. Partida jucată pe terenul sintetic de la Salonta a început furtunos, cu Olimpia deschizând scorul încă din minutul 1 prin Dragoş. Elevii lui Csik şi Bolba au continuat să pună presiune la poarta zălăuanilor şi veteranul Ciprian Prodan a dublat avantajul în minutul zece. Sălăjenii s-au trezit la 0-2, au echilibrat încet jocul şi în ciuda unor situaţii bune de a marca nu au mai putut să revină şi pe tabelă. „Un meci bun, în care am testat o parte dintre juniori, la care s-au mai adăugat Prodan şi Dragoş, respectiv portarii Şuta şi Miron. Mâine (n.r. azi), vom juca la Sebiş, cu o formulă mai aproape de cea pe care o vom folosi şi în campionat,“ a spus secundul Mircea Bolba. Olimpia va juca astăzi cu Naţional Sebiş, iar săptămâna viitoare sunt programate ultimele amicale, la Satu Mare, cu FCM Turda şi Gloria Bistriţa. De cealaltă parte, săptămâna viitoare, FC Zalău va juca ultimele două amicale dinaintea reluării campionatului, marţi la Sănătatea Cluj şi vineri acasă cu FCM Baia Mare.

FC Olimpia: Şuta – Sabău, Domuţa, A. Rus, Roatiş, Socaci, R. Rus, Paul, Lukacs, Dragoş, Prodan. Au mai intrat fraţii Lemac, Brian şi Denis.
FC Zalău: Edgars Portnojs – Vlad Lung, Dan Şimon, Cosmin Cosma, Gabriel Ţiriac, Viorel Ionaşcu, Cristian Molnar, Daniel Bogman, Andrei Lăcătuş, Adrian Marinaş şi Andrei Şulea. Au mai evoluat: Cristian Man – Alexandru Pop jr., Mihai Cherecheş, Paul Chiş, Daniel Supuran şi Mihai Gui. Antrenori: Călin Pop.