Volei masculin – Divizia A1 / Volei Municipal Zalău s-a impus clar la Șimleu

Filed under: Actualitatea Salajeana |

CS Phoenix Şimleu Silvaniei – ACS Volei Municipal Zalău 0 – 3 (14 – 25, 26 – 28, 21 – 25)

Volei Municipal Zalău s-a impus cu 3 – 0, miercuri seara, pe terenul formaţiei Phoenix Şimleu Silvaniei, după ce în partida disputată în turul campionatului, în meciul de la Zalău, a câştigat cu 3 – 1.
Primul set a fost fără istoric, iar la un moment dat voleibaliştii antrenaţi de Aurel Vlaicu conduceau cu un sec 15-2, impunându-se până la final cu 25 – 14. Muștruluiți de antrenorul Mircea Abraham, gazdele de la Proenix au intrat în joc în actul secund, acesta fiind mult mai disputat și doar experiența și concetrarea jucătorilor de la Zalău a făcut diferența, scor 26-28. În setul al treilea, șimleuanii au încercat să țină pasul cu echipa oaspete, dar s-au văzut învinși, scor 21-25.

Sfârșitul de săptămână va fi unul foarte greu pentru ambele formații sălăjene, astfel ACS Volei Municipal Zalău va juca acasă, la Sala Sporturilor din Zalău, cu Știința Explorări Baia Mare, iar CS Phoenix Șimleu Silvaniei are meci cu vicecampioana SCMU Craiova, pe terenul formației din Bănie.

Phoenix Şimleu Silvaniei: Toth Gabor, Răzvan Vîlcelean, Rade Dacovic, Ionuţ Rus, Nikolai Kostadinov, Şerban Paşcan şi Mihai Mărieş (libero). Au mai evoluat: Ionuţ Silaghi, Sergiu Ivan, Paul Olar şi Ovidiu Teuşan. Antrenori: Mircea Abraham (principal) şi Marius Oniga (secund).

Volei Municipal Zalău: Adriano Lamb, Peter Nagy, Fabian Birău, Mihai Gheorghiţă, Leonardo Dall Bosco, Marian Bala şi Adrian Feher (libero). A mai evoluat: Răzvan Mihalcea. Antrenori: Aurel Vlaicu (principal) şi Bogdan Nicolae (secund).