24 April 2018

Cosmin Contra şi-a reziliat contractul cu Petrolul şi va antrena Getafe

Filed under: Sport |

3

Tehnicianul Cosmin Contra şi-a reziliat contractul cu Petrolul Ploieşti, informează, luni, site-ul oficial al grupării prahovene, care precizează că antrenorul îşi va continua cariera în Spania, unde va prelua formaţia Getafe, la care este legitimat şi atacantul Ciprian Marica. Contra a declarat că speră să se ridice la nivelul exigenţelor din campionatul spaniol şi să reuşească salvarea de la retrogradare a echipei.

Începând de astăzi, contractul dintre FC Petrolul Ploieşti şi antrenorul Cosmin Contra s-a încheiat. Clubul nostru a luat act de dorinţa tehnicianului Contra de a renunţa la funcţie, în favoarea unei cariere în Spania. Având în vedere performanţele obţinute la FC Petrolul şi tot ce a însemnat prezenţa sa la Ploieşti în ultimul an şi jumătate, clubul nostru a considerat absolut normal să-l înţeleagă şi să-i respecte decizia”, se arată pe site-ul citat.

Ieri (n.r. – duminică), după meciul de la Piatra Neamţ, am fost sunat de oficialii de la Getafe pentru a prelua echipa. Am acceptat, dar am fost rugat să nu vorbesc despre acest lucru până la prezentarea oficială„, a spus Contra, la Dolce Sport.

Cosmin Contra a declarat că va încerca să ajute clubul Petrolul Ploieşti de fiecare dată când va avea nevoie. „Mulţumesc conducerii clubului pentru faptul că m-a înţeles şi am încredere că şi suporterii vor face acelaşi lucru. Petrolul va rămâne mereu în sufletul meu, este clubul care m-a lansat ca antrenor in fotbalul mare şi voi încerca toată viaţa să-l ajut, la fel ca şi pe toţi oamenii implicaţi în acest proiect”, a declarat tehnicianul.

La rândul său, finanţatorul Dan Capră a afirmat că nu putea să refuze rugămintea lui Cosmin Contra de a-şi continua cariera de tehnician într-un campionat mai puternic. „Este o decizie grea pe care am fost nevoiţi să o luăm astazi, dar nu puteam să-l refuzăm pe Cosmin, având în vedere ceea ce reprezintă el ca om şi antrenor. Îi dorim mult succes în carieră şi îi mulţumim pentru tot ce a făcut pentru oraşul Ploieşti. Îi asigurăm pe suporteri că vom lua imediat o decizie în privinţa noului tehnician al echipei, care suntem convinşi că va asigura continuitate la nivelul performanţelor cu care fanii noştri s-au obişnuit deja„, a spus Capră.

Conducerea grupării ploieştene va susţine în cursul zilei de astăzi o conferinţă de presă.

Contra: Sper să fiu la înălţimea exigenţelor şi să reuşesc să salvez Getafe de la retrogradare

„La Petrolul am avut parte de un grup extraordinar şi nu aş fi reuşit fără niciunul din familia Petrolului şi aici mă refer şi la suporteri. Ei trebuie să fie mândri că au reuşit să ducă un antrenor în Primera Division. Sper să fiu la înălţimea exigenţelor de acolo şi să reuşesc să salvez această echipă de la retrogradare”, a spus Contra, la Dolce Sport.

Cosmin Contra a afirmat că despărţirea de Petrolul a fost una dificilă din punct de vedere sentimental, având în vedere performanţele realizate la gruparea ploieşteană. „A fost o despărţire grea de Petrolul, m-am simţit extraordinar aici, am dat totul pentru acest club. Va rămâne în inima mea. Le mulţumesc suporterilor. Poate că unii dintre ei văd această plecare ca pe o trădare, dar adevărul e că şansa de a antrena în Primera a primat. Ştiu că las echipa într-un moment destul de greu, dar e pe locul doi la egalitate cu Astra şi în semifinalele cupei şi pentru orice antrenor care vine, având echipa asta extraordinară, îi va fi foarte uşor”, a completat Contra.

Tehnicianul a menţionat că va căuta să aducă la Petrolul un antrenor care are un stil asemănător cu al său. „Încerc să găsesc un antrenor cât mai apropiat mie, tânăr, care să ducă acest proiect la bun sfârşit. Sunt sigur că Petrolul va fi acolo în faţă şi se va lupta pentru locul doi şi câştigarea Cupei”, a explicat Contra.

Întrebat ce se va întâmpla cu jucătorii Adrian Mutu şi Ianis Zicu, transferaţi în această iarnă la Petrolul, Contra a răspuns: „Ei sunt jucători profesionişti. Nu au venit pentru mine, ci la Petrolul Ploieşti, nu au venit să joace pentru Cosmin Contra, au venit să joace pentru Petrolul Ploieşti. Eu cred că niciun jucător nu vine pentru un antrenor. Adi Mutu cred că trebuie să-şi continue cariera de jucător dacă vrea să mai joace fotbal. După aceea, dacă trebuie să se apuce de cariera de antrenor, trebuie să renunţe la cea de jucător”.

Cotidianul spaniol Marca a anunţat că antrenorul Luis Garcia va fi demis, luni, de la conducerea tehnică a echipei Getafe, în urma rezultatelor slabe înregistrate în campionat. Formaţia lui Marica este pe locul 15, cu 27 de puncte, după 27 de etape. Getafe nu a mai câştigat un meci din 29 noiembrie, 2013, de atunci echipa spaniolă disputând 12 partide în Primera Division. Getafe a înregistrat de atunci o singură victorie, scor 4-1, la 17 decembrie 2013, cu Girona, în returul 16-imilor de finală ale Cupei Spaniei.

În vârstă de 38 de ani, Cosmin Contra are o relaţie de lungă durată cu conducerea Getafe CF, grupare la care a evoluat cel mai mult în cariera sa de fotbalist. Fostul fundaş a jucat în tricoul formaţiei Getafe în perioada 2005-2009. După încheierea carierei de jucător, gruparea spaniolă i-a oferit primul contract de antrenor principal, el conducând echipa a treia a clubului Getafe între 15 octombrie 2011 şi 21 august 2012.

În afară de Getafe III, Contra a mai antrenat formaţiile Poli Timişoara (din poziţia de antrenor-jucător), CF Fuenlabrada şi Petrolul Ploieşti.

După 22 de etape, Petrolul Ploieşti ocupă locul 3 în clasamentul Ligii I, cu 45 de puncte, prahovenii aflându-se la şapte puncte de liderul FC Steaua.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *