Cupa Primăverii, primul concurs după 25 de ani la Satu Mare

sabie

Odată cu venirea primăverii, un nou sport s-a relansat la Satu Mare. După o pauză de 25 de ani, sala Alexandru Csipler a găzduit un concurs de sabie, Cupa Primăverii. La acest concurs au participat 25 de sportivi de la CS Satu Mare şi CSM Braşov, la mai multe categorii: fete 9-13 ani, băieți 9-10 ani și băieți 9-11 ani. Antrenorul Attila Porcza, cel care pregăteşte sabrerii la Satu Mare s-a arătat foarte bucuros de acest concurs, care nu va fi ultimul din acest an. În urma disputării duelurilor de pe planşe, sătmărenii au dominat competiţia. La fete 9-13 ani, Daria Drăgan s-a clasat pe doi, înaintea Alesiei Câda din Braşov. La băieţi, s-a impus sătmăreanul Aron Erdei, urmat de Eduard Harasimniuc şi de David Bâlc pe trei. Chiar dacă şi-au anunţat prezenţa, sabrerii de la Steaua, de la două cluburi din Iaşi şi din Nyiregyhaza nu au ajuns la Cupa Primăverii. Însă şi aşa, concursul a fost unul inedit, care a relansat o armă demult dispărută la Satu Mare.