Nu s-a putut mai mult

baschet

CSM Satu Mare a întâlnit CSBT Alexandria, într-un meci restanță al etapei a 19-a din Liga Națională feminină de baschet. Cum se și anunța, a fost un duel echilibrat, între două echipe de nivel apropiat. La finalul celor patru sferturi scorul a fost 98-82 pentru formația oaspete.

Sub semnul echilibrului, gruparea pregătită de Petru Eleș a câștigat la limită primul sfert, 24-23. Din păcate sfertul doi a fost pierdut, 21-24, iar la pauză tabela sălii LPS arăta 45-47.

În partea a doua oaspetele au părut mai proaspete, reușind un sfert trei foarte bun, 31-13. Din păcate le-a intrat tot fetelor pregătite de Mădălin Piperea, pe tabelă scorul fiind 58-78. Sfertul patru a fost câștigat de fetele noastre, 24-20, scor final CSM Satu Mare – CSBT Alexandria 82-98. Urmează ultimul meci din sezonul regulat, sâmbătă la București, cu Rapid.

Pentru CSM au evoluat Kortni Jones 23 puncte (double-double cu 10 recuperări), Andreea Orosz 20, Caila Desroches 16 (double-double cu 16 recuperări), Tabytha Wampler 15, Eniko Laza 8, Cristiana Cutaș și Bianca Voica.