Chelsea şi Real, în semifinale

Chelsea Londra și Real Madrid s-au calificat marți seară în semifinalele Ligii Campionilor, după ce au eliminat pe PSG, respectiv Borussia. Real a mers în Germania din postura de favorită pentru accederea în careul de ași al competiției, după victoria cu 3-0 din tur. În minutul 25, Reus a deschis scorul, iar 10 minute mai târziu, același Reus stabilește scorul final, 2-0. Borussia a fost aproape de 3-0, în minutul 64. Reus l-a angajat pe Mkhitaryan, care l-a driblat pe Casillas, dar a șutat în bară, cu poarta goală. Chelsea era văzută cu șanse mici de calificare, după ce a pierdut cu 1-3 la Paris. În minutul 18, Mourinho s-a văzut nevoit să-l schimbe pe Hazard și l-a introdus pe Schurrle, care 14 minute mai târziu a deschis scorul. Pe final, în căutarea golului calificării, The Special One i-a aruncat în luptă pe Torres și Demba Ba. În minutul 87, Demba Ba face 2-0 și califică Chelsea în semifinale.