Din păcate, nu-i loc de surprize…

csm

Diferența prea mare dintre bugetele celor două cluburi și de valoare a celor două loturi de jucătoare a făcut ca duelul din acest an din sferturile Ligii Naționale dintre CS U Alba Iulia și CSM Satu Mare să nu prea lase loc de surprize.

Recent învingătoarea din Liga Europei Centrale, CS U Alba Iulia , echipă ce a transferat vara trecută chiar de la Satu Mare cel mai bun pivot din campionat, pe Wittington și pe conducătoarea de joc a Naționalei României, Annemarie Părău, s-a impus aseară, scor 81-55 (26-15, 17-15, 14-10, 24-15), în primul meci din cadrul play-off-ului la baschet feminin şi mai are nevoie de o victorie duminică, 6 aprilie, la Satu Mare pentru a se califica în semifinale. Unde va întâlni , cel mai probabil pe CSM Târgovişte, trupa lui Dan Fleșeriu învingând tot aseară pe Olimpia Brașov ,79-64.

Dacă acum două sezoane CSM Satu Mare reușea de pe locul șase să învingă echipa de pe trei, Alba Iulia, acum acest lucru pare puțin probabil.

CSM-ul nostru a devenit doar o echipă de mijlocul clasamentului cu un buget micșorat față de o echipă din Alba Iulia în care s-a investit enorm și care își permite acum un lot numeros cu șase straniere și cu românce de lot național.

Aseară,cu excepţia primelor 7-8 minute, când fetele noastre au ţinut aproape (17-15 pentru CSU), albaiuliencele s-au aflat mereu la timonă. La pauza mare diferenţa era 43-30, ecartul mărindu-se în sfertul următor.

Duminică de la ora 18 în sala LPS se va juca meciul doi al sfertutului de finală.

Marcatoare:
CS U Alba Iulia- Chastity Reed – 15, Breanna Salley – 14, Sasa Cadjo – 13, AnneMarie Părău – 8, Marina Mandic – 7, Chadijah Whittington – 6, Alexandra Uiuiu – 6, Tiffany Brown – 6, Ildiko Nagy – 6.

CSM Satu Mare- Kortni Jones-16, Eniko Laza- 13, Caila Desroches-6 și 16 recuperări, Andreea Orosz-9, Cristiana Cutaș-7, Mihaela Adi-4. Au mai jucat Bianca Voica, Anita Nagy, Diana Moldoveanu și Vali Bolba.

În celelalte partide din sferturi: BC ICIM Arad-Danzio Timișoara 76-40, CSM Târgoviște-Olimpia Brașov 79-64. Partida Sepsi-BC Alexandria s-a jucat după închiderea ediției.