Mani Gyenes s-a impus pe Valea Hurezului

Pentru motociclistul sătmărean Emanuel Gyenes au început competiţiile naţionale. În week-end a luat startul în cadrul primei etape a Campionatului Naţional de enduro-cross. Gazda etapei a fost traseul din zona Văii Hurezului, Sebiş, judeţul Arad. Aşa cum ne-a obişnuit deja de ceva vreme, rider-ul sătmărean s-a impus la capătul celor 105 km parcurşi pe drumuri forestiere şi accidentate. A fost mai rapid cu trei minute faţă de principalul său urmăritor şi cu 16 faţă de ocupantul locului trei. Mani Gyenes a parcurs un tur în aproximativ 45 de minute, iar motorul său, un Husaberg de 300 cm cubi s-a comportat foarte bine. Nu acelaşi lucru putem spune de Marton Szilveszter, sătmăreanul fiind nevoit să abandoneze din cauza problemelor tehnice. De cealaltă parte, Rudolf Simpf a încheiat prima etapă pe locul şase. Următoarea etapă de enduro-cross va avea loc pe 17 mai, la Moreni. Până atunci însă, Gyenes va debuta şi în cadrul noului sezon a C.N. de enduro. Mai exact în perioada 10-11 mai în localitatea Lăzarea, aproape de Gheorgheni, judeţul Harghita.