Maccabi Tel-Aviv, noua regina a baschetului european

Echipa israeliana a pornit cu sansa a doua in finala Euroligii masculine disputata duminica seara la Milano in fata puternicei Real Madrid, dar a rasturnat toate calculele si a obtinut o victorie de rasunet. Formatia din Tara Sfanta s-a impus cu 98-86 la capatul unui meci care a avut nevoie de prelungiri pentru ca cele doua echipe sa fie departajate. La finalul celor 40 de minute efective de joc scorul a fost egal, 73-73. La meci a asistat si antrenorul CSM-ului din Satu Mare, Petru Eles. Maccabi a ajuns regina Europei dupa ce a trecut in semifinale, surprinzator pentru majoritatea pasionatilor baschetului, de CSKA Moscova, victorie care l-a determinat chiar si pe antrenorul David Blatt sa admita ca formatia sa a depasit orice asteptare in acest sezon. Cu acest nou trofeu european, Maccabi a ajuns la sase titluri in Euroliga si a egalat la acest capitol pe CSKA Moscova si Panathinaikos Atena.