Sevilla şi Benfica s-au calificat dramatic în finală

liga-europa

Benfica Lisabona si FC Sevilla au obtinut, joi seara, calificarea in finala editiei 2013/2014 a Europa League.

“Liliecii” de la Valencia au fost aproape de o noua “remontada” magica dupa cea din sfertul cu Basel, insa au primit un gol la ultima faza a partidei cu Sevilla.

Dupa 0-2 in meciul tur, Valencia a restabilit egalitatea rapid, Feghouli si Jonas marcand la un interval de cateva minute. Reusita lui Mathieu, din partea secunda, parea decisiva, insa Mbia a punctat la ultima faza si a naruit sperantele gazdelor.
La Torino, pe stadionul care va gazdui finala de peste doua saptamani, Juventus a sperat in van la un gol care sa ii aduca si calificarea.

Benfica s-a dovedit a fi o nuca prea tare pentru campioana Italiei, care plateste tribut infrangerii de la Lisabona.

Astfel, FC Sevilla si Benfica Lisabona isi vor disputa trofeul Europa League in finala de la Torino, de pe 14 mai.