Judoka sătmăreni medaliaţi la Cupa Nordului

La sfârşitul săptămânii trecute , la Baia Mare a avut loc turneul internaţional de judo, Cupa Nordului. Satu Mare a fost reprezentat de judoka de la CSM şi CS UNIO, iar sportivii noştri au obţinut rezultate remarcabile. Pentru CSM Satu Mare , la U-16 Varga Augustin (cat. 46 kg) a terminat pe locul III. La seniori, Şereş Cristian (dublă legitimare CS UNIO-CSM) la cat. 60 kg a luat medalia de argint iar tot pe locul doi a terminat şi Pop Ovidiu la cat.+100 kg. Cele mai bune performanţe le-au obţinut la seniori, Lazea Remus cat. 60 kg, Halas Marian cat. 81 kg, Bodarlau Cristian cat. 90 kg şi Samel Lorand ( dublă legitimare CS UNIO-CSM) cat.100 kg au cucerit medaliile de aur. Judoka de la CSM Satu Mare sunt pregătiţi de Marian Halas şi Vasile Fuşle. Juniorii de la CS UNIO, antrenaţi de Mihai Terelyi au s-au întors acasă cu şase medalii. La U 12-Dominic Stan, aur la cat 34kg, Sergiu Oprea, bronz la cat 46 kg. La U14, Jennifer Czerlau, aur la cat 57 kg. La U18,Florin Faur, aur la cat 90 kg, Mercedes Czerlau, argint la cat 57 kg iar Alex Groza a luat bronzul la cat 81 kg. Pentru judoka sătmăreni urmează trei competiţii foarte importante, Balcaniada U21 din Turcia cu Dora Kovacs de la CS UNIO în lot, finalele Campionatului Naţional U12 de la Techirghiol şi Cupa Europei la U16 la Gyor cu Jennifer Czerlau de la CS UNIO.