Sătmărenii au dominat turneul de la Mateszalka

judo5

Judoka de la CS Unio şi de la CSM Satu Mare au participat sâmbătă la Mateszalka, Ungaria, la un turneu internaţional, de unde s-au întors în total cu 25 de medalii.

Sportivii supervizaţi de Mihaly Terely şi Doina Czerlau s-au întors acasă cu 12 medalii. La U 9 Andrei Mărcuş (27 kg) s-a clasat primul. La U 11, Raul Mateşan (33 kg), Luca Felber (45 kg), Cris Felber (40 kg) s-au impus. La U 13, Sergiu Oprea (49 kg) a fost primul, iar la U 15 al doilea, Raul Oprea (60 kg) s-a clasat al doilea, Dominic Stan (40 kg) al treilea, dar primul la U 15. Iar la U 15 Jennifer Czerlau (63 kg) şi Emanuel Vaida (+85 kg) au fost primii, iar Atlanta Takacs (52 kg) a doua. Urmează pentru judoka de la CS Unio două competiţii în week-end, la Miskolc şi la Tg. Secuiesc. Iar lui Mihaly Terely, care zilele trecute şi-a sărbătorit ziua de naştere îi urăm un călduros “La Mulţi Ani!”.

csm1

Elevii antrenorilor Vasile Fuşle şi Marian Halas au urcat de 13 ori pe podium. La Under 11 Adrian Soponar (27 kg) s-a clasat pe doi, Antonio Ilie (50 kg) şi Paul Filip (45 kg) pe trei. La U 13, Raul Şter (+66 kg), Alexandru Paşca (46 kg) au terminat primii, Andreea Marchiş (40 kg) şi Zenobiu Şter (46 kg) pe doi. La U 15 Denisa Tătar (52 kg) şi Raul Paşca (55 kg) şi-au câştigat categoriile, Ionuţ Soponar (42 kg) şi Teofil Titie (55 kg) au fost pe doi, iar Samuel Pastiu (60 kg) şi Denisa Filip (52 kg) s-au clasat pe trei.