Cinci medalii sătmărene la Cupa României

Judo1

Samel Lorand a luat medalia de aur la cat.100 kg

Rezultate remarcabile obținute în week end de judo-ul sătmărean. Sportivii de la CSM, de la CS Unio și CS Fușle Security s-au întors acasă cu cinci medalii de la finalele Cupei României.

Cea mai recentă competiție la care luptătorii sătmăreni au participat a fost „Cupa României”, care a avut loc la Brașov între 8 și 10 aprilie. Despre cât de bine s-au prezentat, cât de dedicați au fost sportivii, nici nu mai are rost să discutăm, acest lucru fiind observabil pe rezultate. Samel Lorand s-a întors cu medalia de aur la categoria 100kg, iar Marian Halas s-a întors vicecampion la categoria 81 de kg. Tot pe podium a încheiat competiția și Cristian Seres, care a ocupat locul III la categoria 60 kg.

Alți doi sătmăreni s-au întors cu medalii la gât, Ovidiu Mihuț la categoria +100 kg, reprezentantul CS Fușle Security și Jenifer Czerlau, la categoria 63 de kg, ambii obținând bronzul.

Sportivii sunt pregătiți de Terelyi Mihai, Vasile Fușle, Doina Czerlau.

De remarcat că Sătmarul a fost reprezentat la această competiție și de arbitrul internațional Vasile Fușle junior!