Cu sufletul la gură

basc

CSM Satu Mare a obținut a doua victorie în actualul sezon , 92-84 cu Alexandria. Însă succesul s-a conturat greu iar fetele lui Araujo au avut nevoie de prelungiri pentru a se impune. Alexandria ne-a oferit o nouă seară dramatică în sala LPS așa cum ne-a obișnuit și-n trecut când cele două formații se duelau pentru un loc în play off.

Fetele noastre au început cu un 4-0 pe tabelă dar apoi în primele 10 minute s-a mers într-un echilibru perfect cu 19-19 pe tabelă după 10 minute…Apoi cu Tavic , Baltic și Wittington la comandă echipa noastră a dat semne că e la controlul meciului și s-a desprins la 13 puncte…Numai că zvârluga Arnold a readus mereu Alexandria în meci cu aruncările de la distanță. 45-40 la pauză .

Apoi un nou parțial de 19-19 în sfertul trei pentru ca pe final oaspetele să treacă în premieră la comandă, 79-77 cu 25 de secunde înaintea finalului. Ferennczi a egalat in extremis și a dus meciul în prelungiri, unde cu Orosz revenită pe teren, CSM-ul s-a desprins decisiv pentru o victorie îndelung aplaudată de public.

Wittington cu double-double, 22 de puncte și 10 recuperări a fost cea mai eficientă jucătoare urmată de Baltic cu 22 puncte și nouă recuperări. De partea cealaltă Alexandria a avut 53% de la aruncările de la distanță cu Arnold reușind șapte coșuri de trei puncte din nouă încercări.

CSM Satu Mare: Baltic 22, Whittington 22, Tavic 11, Batey 11, Olah 10, Ferenczi 10, Laza 4, Pop 2. Antrenor: Jose Araujo.

CSBT Alexandria: Arnold 27, Mullings 18, Bartee 18, Rule 7, Mihai 6, Grbic 5, Chivu 3. Antrenor: Mădălin Piperea.

Sătmărencele au două victorii şi două înfrângeri până acum. Urmează două deplasări la Târgovişte şi Galaţi.

În etapa următoare, CSM Satu Mare va juca sâmbătă, de la ora 18.00, în deplasare la CSM Târgovişte. Tot în etapa a 5-a se vor mai întâlni: Iaşi – Cluj-Napoca, Alexandria – Tg. Mureş, Sepsi – ICIM Arad, Braşov – Galaţi.