PSD

În sfârşit, victorie!

bsc1

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au obţinut în sfârşit a treia victorie din acest sezon al Ligii Naţionale. După o serie de înfrângeri în prelungiri cu Arad şi Cluj Napoca, fetele lui Araujo au început ezitant meciul de miercuri seara cu Sirius şi oaspetele au condus după 10 minute cu 16-14.

Apoi cu Tavic şi Batey extrem de hotărâte, cu Reed mai precisă în atac şi cu Ferenczi revenită după accidentare, CSM-ul a pus stăpânire pe joc şi au avut şi 19 puncte avantaj în minutul 25, 54-25.

Araujo a început să ruleze tot lotul avut la dispoziţie şi au urmat iar momente de degringoladă, mai ales pe faza de atac…

Cu inteligenţă însă fetele noastre au gestionat avantajul şi s-au impus într-un final la 10 puncte, 76-66.

De remarcat că au lipsit accidentate Khadijah Wittington şi Kristina Baltic. Americanca ar fi putut intra în teren dacă jocul o impunea însă antrenorul Araujo a preferat s-o menajeze pentru jocul dificil de sâmbătă cu Olimpia Braşov. În schimb sârboaica Baltic are piciorul imobilizat în ghips şi va lipsi cel puţin trei săptămâni.

Legat de jocul fetelor noastre, în creştere evidentă de formă pare a fi Reed, cu 20 de puncte marcate şi o apărare solidă, în vreme ce Morgan Batey a făcut jucând pe postul de pivot, cel mai bun meci al său de la venirea la Satu Mare. Aceasta a reuşit un double-double cu 18 puncte marcate şi 14 recuperări. În grafic a fost şi bosniaca Tavic cu 15 puncte marcate în vreme ce Ferenczi a avut o revenire spectaculosă cu reuşitele ei de la distanţă.

Urmează sâmbătă la ora 18 primul meci din retur, acasă cu Olimpia Braşov. Azi de la ora 13 , CSM 2 Satu Mare va întâlni la sala LPS pe CSM Oradea în liga 1.
CSM (puncte marcate/recuperări/pase decisive): Reed (20/8/5), Adina Pop (2/0/1), Oláh (2/0/1), Szmutku (2/0/1), Ferenczi (12/6/1), Laza (5/3/9), Batey (18/14/3), Tavic (15/4/3).Antrenor: Jose Araujo.
Sirius (puncte marcate/recuperări/pase decisive): Laudermill (14/3/3), Robinson (19/4/4), Lovász (6/6/0), Alina Pop (0/0/1), Radu, Gál, Daniel (10/4/6), Gregory (11/2/1), McCune (6/3/3).Antrenor: Steff Zakariás.