Cehia, Rusia, Olanda și Norvegia, calificate în sferturile Campionatului Mondial

Cehia, victorioasă în fața României, Rusia, Olanda și Norvegia s-au calificat, luni, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania.

Vicecampioana mondială Olanda, antrenată de Helle Thomsen (CSM București), a avut nevoie de prelungiri pentru a elimina incomoda formație a Japoniei, cu 26-24. Malestein, cu 7 goluri, a fost cea mai bună marcatoare a batavelor, de la care s-au mai remarcat Broch și Polman, câte 4 goluri. Portarul nipon Sakura Kametani a parat 14 mingi, având un procentaj foarte bun, de 39%. Olanda va juca în sferturi cu Cehia, victorioasă cu 28-27 în fața României. Campioana olimpică en titre, Rusia, a câștigat și ea greu în optimi, 36-35 cu Coreea de Sud, după prelungiri, după ce Makeeva a egalat în ultimul minut al timpului regulamentar (30-30). Vedehina (9 goluri), Viahireva (7), Samohina (6), Makeeva (6) și portarul Kalinina (7 mingi parate, 39%) au fost cele mai bune de la rusoaice, din tabăra coreeană remarcându-se Lee Migyeong (11 goluri) și Ryu Eun Hee (10). Campioana mondială Norvegia a trecut fără probleme de Spania, cu 31-23, Nora Mork marcând 11 goluri. Amanda Kurtovic (CSM București) a reușit 2 goluri.Rezultatele din optimi: Duminică Ungaria — Franța 26-29 Serbia — Muntenegru 29-31 Suedia — Slovenia 33-21 Germania — Danemarca 17-21 Luni România — Cehia 27-28 Rusia — Coreea de Sud 36-35, după prelungiri Japonia — Olanda 24-26, după prelungiri Spania — Norvegia 23-31