19 October 2018
Festivalul Berii Artizanale

Prim sfert de coșmar…

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au pierdut miercuri seara duelul cu Olimpia de la Brașov, scor 62-70. Trupa antrenată de Marius Dobă rămâne totuși pe poziția a 2-a a clasamentului, însă acum lupta pentru pozițiile doi și trei se echilibrează după rezultatele consemnate în runda a 15-a.Sătmărencele au avut un prim sfert de coșmar, iar startul ratat avea să le coste până la final. Cu doar șase puncte marcate în 10 minute, și 20 primite , Mandache & co și-au complicat viața în fața unui adversar imprevizibil și care s-a agățat de orice șansă ivită. Fetele noastre au revenit pe tabelă în sferturile doi și trei, dar mai apoi s-au lovit și de arbitrajul curios al lui Valentin Negrea. În plus, numeroasele întreruperi cauzate de scurtcircuitele apărute la tabela de marcaj numai în momentele bune ale oaspetelor au avut darul de a irita delegația CSM-ului. Care s-a ales și cu un fault tehnic la Solopova, un antisportiv la Miler ori faulturi în atac fluierate în momentele în care Olimpia era în dificultate… La toate se mai adaugă și amănuntul că CSM-ul a beneficiat de primele libere abia în minutul 27! Iar la toate aceste șicane s-au mai adăugat și procentajele și evoluțiile slabe ale jucătoarelor noastre în prima parte…Cum s-ar zice, CSM-ul și-a făcut singur  viața grea la Brașov. S-a terminat 70-62, pe sferturi 20-6, 17-18, 11-18, 22-20. Pentru CSM au jucat Harrison-20 p, Mandache-15, Green-3, Solopova-12, Baltic-2, Lazăr, Sfărlea. Urmează o deplasare în Cehia pentru fetele noastre cu dubla de la Ostrava de pe 23 și 24 ianuarie din Liga Europei Centrale.

Rezultate:

CSU Alba Iulia -U Cluj Napoca 58-60, Sirius Târgu Mureș- SEPSI 52-106, CSBT Alexandria- SCM Timișoara 72-69.