14 November 2018
Festivalul Berii Artizanale

Scurtcircuit la Iernut

Greu de explicat eșecul drastic suferit, sâmbătă, de Unirea Tășnad la Iernut.

Porniți încrezători, tășnădenii nici nu concepeau să nu ia măcar un punct pe terenul ultimei clasate. Iar statistica îi dădea clar favoriți pe elevii lui Cristi Popa…
Unirea pierduse un singur meci în primele opt etape, și acela în prelungiri la Dej. Trupa venea după un joc bun și o victorie confortabilă acasă, 2-0 cu Odorhei. Iar peste toate, adversarul nu marcase decât patru goluri în opt etape și avea o medie de peste patru goluri încasate pe meci!
Numai că socoteala de la Tășnad nu s-a potrivit deloc cu cea de la Iernut… Unirea a încasat șase goluri, câte trei pe repriză și a marcat doar două… O înfrângere, 6-2 care nu lasă loc de prea multe comentarii.
”Nici eu nu-mi pot explica ce s-a întâmplat la acest meci. Au fost prea multe erori personale. N-am crezut niciodată că ni se va putea întâmpla așa ceva mai ales la un meci cu Iernut. Îmi pare rău, îmi e rușine față de suporteri și-mi cer scuze în fața lor pentru acest eșec”, a spus antrenorul Cristi Popa.

Unirea Tășnad va întâlni acasă pe CFR II Cluj Napoca etapa viitoare .
CS Iernut – Unirea Tășnad 6–2 (3–1).
Au marcat Fekete I. (11., 40), Szilágyi A. (14.), A. Pop (53.), Pastor (67.), Cheţan (90+4.),respectiv Vincze D. (34.), Cocian (80.).
Unirea: Görbe (Kerezsi, 70.)- Vincze L., Varga, Bălău, Palinceac, Székely (Cucuruzan, 81.), Anton, Stanciu (Cocian, 64.), Ciul, Nemeș, Vincze D. Antrenor: Cristian Popa.