18 July 2019
Festivalul Berii Artizanale

Au venit, în sfârșit, primele puncte!

În sfârșit! Unirea Tășnad sparge gheața în 2019 și după o serie de trei înfrângeri consecutive, din care două venite acasă în prelungiri, obține primul succes.
Trupa lui Cristi Popa și Ovidiu Suciu a câștigat clar la Târgu Mureș, 3-0, și a revenit pe poziția a 9-a a clasamentului în seria a 5-a.
Meciul a început excelent pentru tășnădeni. Angelo Cocian a deschis scorul în minutul 9 după o acţiune desfăşurată pe partea dreaptă. Dintr-un unghi aproape imposibil, Cocian a trimis la colţul lung pentru 1-0.
La reluare, David Vincze a profitat de o greşeală a defensivei echipei gazdă și a marcat pentru 2-0 în minutul 58.
Mult mai atenți și concentrați, tășnădenii au controlat finalul, iar Talpoș, intrat în locul lui Cocian, a închis tabela la 3-0 cu o execuție superbă în minutul 88.
Unirea va juca etapa viitoare acasă cu Gloria Bistrița.

Unirea Tăşnad: Anişoreac – Parnău, Bălău (cpt.), Cătuna, Tutuţa, Cubaş, R. Silaghi, Varga, D. Vincze, Szekely, Cocian/ Talpoş, T. Suciu, Ziman. Antrenori: Cristi Popa şi Ovidiu Suciu.