17 July 2019
Festivalul Berii Artizanale

LPS Satu Mare, pe trei la un puternic turneu la Lille

Juniorii de la LPS Satu Mare, grupa 2006, au terminat pe locul trei la turneul international de la Lille – Franta in urma unor meciuri dramatice.

Grupa LPS 2006 a participat între 18-23 aprilie la un turneu international in Lille, Franta, turneu la care au fost invitate 24 de echipe din mai multe țări.

In grupa, sătmărenii au obținut patru victorii și o remiză:

LPS 2006 Satu Mare – Charleroi Belgia 4-1;
LPS 2006 – Lille Sud 2-0;
LPS 2006 – Fives 0-0;
LPS 2006 – La Sentinelle 4-0;
LPS 2006 – Vieux Lille 7-0.

In sferturi de finala LPS a intalnit echipa din Senegal si anume Academie Dakar pe care a invins-o cu 3-1.

In meciul din semifinale cu formatia locala Lille Carrel s-a produs o adevarata drama in ultimul minut de joc, un fault imaginar și echipa locala Lille Carrel marcheaza si egaleaza 1-1. In urma executarii loviturilor de la 11 m LPS 2006 Satu Mare pierde cu 7-8.

”Un adevarat cutremur s-a produs in vestiarele juniorilor nostri, dezamagiti de arbitrajul partinitor pentru gazde, dar au reusit sa se remonteze pentru meciul care stabilea locurile 3-4 si au invins echipa Tarpa din Ungaria cu 2-0”, ne-a transmis antrenorul Nelu Donca.