Campionatul Național de Rally Sprint! Szabo Robert își păstrează titlul la OPEN, Natalia Iocsak la al 8-lea succes consecutiv, la FEMININ!



Final excepțional de sezon 2020 pentru Campionatul Național de Rally Sprint.

Chiar dacă pandemia de covid 19 a ținut spectatorii departe de circuitul de pe Poligonul ACR Satu Mare, organizatorii s-au declarat mulțumiți de numărul mare de participanți dwe la această ultimă etapă a sezonului 2020. O etapă ținută în …2021.

Am avut 65 de concurenți mulți dintre ei veniți pentru prima dată la acest raliu de tradiție de la Satu Mare. S-a simțit dorința piloților de a reveni pe circuit după o pauză lungă cauzată de restricțiile impuse de autorități.

Campionul en titre, Szabo Robert din Zalău și-a păstrat titlul și a câștigat la clasa OPEN.

De remarcat performanța obținută de Natalia Iocsak din Livada care a ajuns la al 8-lea titlu consecutive la categoria ei…Concurează de la 9 ani la acesr raliu iar acum e vedetă națională la drift!

Am mai avut alți trei sătmăreni care și-au câștigat titlurile la categoriile lor, Florin Steczka, Balogh Dominik și Kui Ferenc

Cei mai buni din sezonul 2020 au fost:

Juniori (8 participanți): locul 1 – Balogh Dominik (Satu Mare), 2 – Kui Mark (Satu Mare), 3  – Tudor Pal (Cluj-Napoca);

Feminin (6): 1 – Iocsak Natalia Ramona (Livada), 2 – Demjen Renata (Timișoara), 3 – Silaghi Bianca (Unimăt);

Debutanți

Clasa 1 (6): 1 – Iosef Claudiu (Arad), 2 – Daniel Rus (Bistrița), 3 – Ștefăniță Ioan Constantin (Baia Sprie);

Clasa 2 (10): 1 – Liviu Moldovan (Baia Mare), 2 – Adrian Suciu (Baia Mare), 3 – Ionuț Badea (Oradea);

Avansați:

Clasa 1 (11): 1 – Kui Ferenc (Satu Mare), 2 – Raul Pal (Cluj-Napoca), 3 – Zsolt Vajda (Satu Mare);

Clasa 2 (7): 1 – Majercsak Cristian (Baia Sprie), 2 – Ervin Petras (Satu Mare), 3 – Orha Claudiu Gavril (Baia Mare);

Clasa 3 (22): 1 – Florin Ștecka (Satu Mare), 2 – Cristian Heredea (Sînmartin), 3 – Gindele Emerich (Carei);

Clasa 4 (11): 1 – Szabo Robert (Zalău), 2 – Tiberiu Florescu (Sânmihaiu Roman), 3 – Szalonna Zsolt (Agriș);

OPEN (45): 1 – Szabo Robert, 2 – Florin Ștecka, 3 – Gindele Emerich.

Felicitări organizatorilor, ACS Kartig Riders Satu Mare, ACR Satu Mare!





ULTIMELE ȘTIRI

Latest Posts