Scrimă- speranțe. Maria Cismaș, bronz la Naționalele de floretă

Campionatul Național de floretă rezervat speranțelor a adunat 28 de sportive la start. Competiția a avut loc la București iar printre participante am avut și două speranțe de la CS Satu Mare. Sara Serghie a terminat pe 23 iar Maria Chiorean a ajuns în semifinale și a obținut medalia de bronz.

În semifinale, Miti Ingrid Bikvalvi a întrecut-o cu 15-6 pe Maria Chiorean, iar Enya Male a dispus cu 15-7 de Darra Cismaș. În finală, Ingrid a început ca din pușcă și a condus cu 4-1 și 7-2 dând senzația unei victorii rapide și facile. Lucrurile nu au stat însă așa! Enya a revenit și a echilibrat întâlnirea, reușind să egaleze la 7. De aici, Ingrid a reluat inițiativa și după 9-9 a început să pună puncte pe tabelă, încet, dar sigur. Enya s-a mai apropiat la 13-14 numai că Ingrida jucat inteligent ultima tușă și s-a impus cu 15-13, luând medalia de aur a Naționalelor!

Medaliile de bronz au fost obținute de Maria Chiorean (CS Satu Mare) și Darra Cismaș (CSM Corona Brașov).

Cele două sportive de la CS Satu Mare sunt pregătite de antrenorii Izsaki Arnold, Dan Șuta.