Liga a 3-a: CSM Satu Mare învinsă de CFR II Cluj. Dacian Nastai dă lovitura cu Sportul Șimleu și câștigă la Zalău!

Etapa a 3-a a seriei a 10-a din Liga a 3-a a început vineri  după amiază la Cluj Napoca cu partida dintre satelitul campioanei , CFR și CSM Satu Mare.

Din păcate , trupa lui Zoli Ritli s-a văzut învinsă de tânăra echipă a CFR-ului, scor 2-1 iar CSM ul bifează astfel a treia înfrângere consecutivă , la limită, în actualul sezon.

Ionescu a deschis scorul cu un autogol..spectaculos în minutul 23 iar peste alte patru minute CFR ul a dublat avantajul prin Gondiu. Sătmărenii au echilibrat oarecum jocul în partea a doua, au redus din diferență prin reușita de la punctual cu var a lui Zsiga ( min 74) dar, din păcate aceștia n-au avut puterea de a și egala situația pe tabelă…De remarcat că la CFR II Cluj Napoca a fost utilizat și veteranul Hoban alături de jucători născuți în 2001 și mai tineri.

Pentru CSM Satu Mare urmează un meci pe teren propriu, sâmbătă 18 septembrie cu Sportul Șimleu.

Șimleuanii antrenați de Dacian Nastai au dat lovitura sâmbătă sear ape terenul marii rivale și s-au impus meritat cu 2-1. Duelul Zalău-Șimleu a fost arbitrat de sătmăreanul Ovidiu Mazilu. De remarcat că Mazilu a eliminat câte un jucător din fiiecare tabără. Gorovei de la gazde a văzut al doilea galben și a fost trimis la vestiare în minutul 15 iar oaspeții  , tot pentru cumul de galbene, au rămas și ei în 10 din minutul 75.

Așadar sâmbătă se anunță un meci interesant între o echipă , CSM Satu Mare , fără punct acumulat în acest început de sezon și Sportul Șimleu, o echipă neînvinsă și cu un moral și mai ales cu un joc colectiv excelent.

Minaur Baia Mare a rămas singura formație cu punctaj maxim după succesul, 3-1 de la Șomcuta Mare . Pe lista marcatorilor și-a făcut loc și fostul olimpist, Alin Văsălie.

Lotus Felix a câștigat derby-ul zoneal cu Luceafărul, scor 2-0.

CFR II CLUJ NAPOCA- Pânzariu-Butean, Bălan, Popsa, Iliei- Haiduc, Silaghi, Hoban, Todoran- Gondiu, Figa.

CSM SATU MARE- A. Cadar- Nyieki, Vădan, Ritli, Ionescu- Ziman, Schvarzkopf, Filip, Dobrai- Zsiga, Cadar. Au mai intrat: Brata, Moldovan, Barth.

SERIA 10, etapa 3

CFR Cluj 2 – CSM Satu Mare  2-1

Flaviu Ionescu (23 – autogol), Gheorghe Gondiu (27) / Ervin Zsiga (74 – penalty)

Luceafărul Oradea – Lotus Băile Felix  0-2

Mădălin Popa (21), Andrei Făgărășanu (44)

Progresul Şomcuta Mare – Minaur Baia Mare 1-3

Paul Batin (67) / Ciprian Stanciu (7, 25), Alin Văsălie (45)

SCM Zalău – Sportul Şimleu Silvaniei 1-2

Andu Moisi (71) / Cătălin Vaida (42), Gueye Mansour (47 – penalty)

duminică, 12 septembrie 2021, ora 17:00

Someşul Dej – CA Oradea

Clasament

1.Minaur Baia Mare        3             3              0              0              11 – 2  9

2.CFR Cluj 2                         3              2              1              0              5 – 2 7

3.SCM Zalău                       3              2              0              1              13 – 6          6

4.Lotus Băile Felix            3              2              0              1              6 – 3 (3)       6

5.Sportul Şimleu Silvaniei 3          1              2              0              3 – 2 (1)         5

1. CA Oradea                 2  1              1              0              3 – 2 (1)                 4
    2. Luceafărul Oradea 3 0              1              2              1 – 8 (-7)               1
    3. Progresul Şomcuţa 3              0              1              2              2 – 11            1
    4. CSM Satu Mare 3 0              0              3              5 – 8 (-3)               0
    5. Someşul Dej 2 0              0              2              2 – 7 (-5)               0