Sărbătoare la CAREI! Victoria revine în Liga a 3-a după o pauză de 15 ani!

Peste 2300 de suporteri au venit sâmbătă la stadionul Victoria pentru a-și susține favoriții în tentativa lor de a readuce , după o pauză de 15 ani, fotbalul din Carei la nivelul Ligii a 3-a. Atmosfera a fost una deosebită cum rar vedem chiar și la nivel de liga 1…Galeria careiană s-a adunat cu mic cu mare cu o oră înaintea partide la Monument și a plecat , organizat, în coloană, cu fanfara din Căpleni în frunte spre stadion.

Cu o jumătate de oră înainte de startul barajului nu mai avea loc să arunci un ac în tribună iar Ria Ria Victoria însoțea mișcările de la încălzire ale echipei gazdă.

După 1-1 în tur, Victoria avea nevoie de …victorie pentru promovare.

După un început echilibrat în care parcă oaspeții au fost mai prezenți în joc a venit și prima mare ocazie a meciului…Bogdan Nylvan, singur la 6m a trimis în transversală. A fost faza care parcă le-a turnat mai multă încredere în ghete gazdelor…După o serie de lovituri de la colț, în minutul 39 centrarea lui Marinaș e reluată perfect cu capul în plasă de fundașul central Raul Ritli. 1-0 minutul 39.Oaspeții au și ei un gol, doar că anulat pe motiv de ofsaid.
    Partea a doua a fost mult mai animată, Kinczel și Feier au încercat poarta lui Varga iar de partea cealaltă Hetea a ratat incredibil egalarea cu o execuție modestă din 10 m… Intrat imediat după pauză, Raul Zbona a mărit avantajul la 2-0 în minutul 76 cu un șut de la marginea careului.

Gazdele se retrag în defensivă, Kinczel e eliminat în minutul 88, oaspeții presează dar fără efect pe tabelă. Iar în prelungiri , un alt jucător venit de pe bancă, Rareș Nyilvan închide tabela la 3-0 după un contraatac de manual. De bucurie Nyilvan își scoate tricoul și vede al doilea galben. Eliminare fără efect deoarece peste 60 de secunde centralul Avram din Pitești pune punct barajului și dă practic startul sărbătorii!

Frustrați, clujenii răbufnesc la adresa arbitrilor iar pe tunel Valea vede și el cartonașul roșu.
    Așadar din toamnă vom avea două echipe în Liga a-3-a iar Careiul a demonstrat sâmbătă că merită din plin să joace în eșalonul trei.

Trăim cu speranța și noi dar mai ales oficialii Victoriei că suporterii vor repeta atmosfera de la baraj la fiecare meci al favoriților din sezonul viitor!

Victoria – Supporter 2.0 Cluj Napoca 3–0 (1–0)
    Marcatori: Ritli Raul 39, Raul Zbona 75, Rareș Nyilvan 90 + 2.
    Victoria : Florin Gorbe – Teodor Bârle (Martin 89 de Veszprém), Flavian Moș, Ritli Raul, Claudiu Mihale (Mihai Ghiarfaș 8.), Dániel Tilinger, Claudiu Silaghi (Rareș Nyilvan 72), Ervin Kinczel, Adrian Marinaș, Bogdan Nyilvan (Raul). Zbona 46.), Daniel Feier. Antrenor principal : Marius Botan.

Suporter: Dragoș Varga – Ionuț Valea, Bogdan Părăvan, Răzvan Trușcă, Dumitru Bucur (Ioan Feher 89.), Sebastian Rus, Dan Bucșă, Laurențiu Rus, Joél Lamah, Paul Dîrjan (Denis Hordujan 79.), Paul Colțea (Daniel Hetea 72). Antrenor principal : Adrian Trușcă .

Eliminați: Kinczel Ervin 88. (Victoria), Rareș Nyilvan 90 + 2. (Victoria) și Ionuț Valea după terminarea partidei (Suporter).

Meciurile retur din barajul de promovare în Liga 3:

Regiunea 1, Nord-Est:
    Flacăra Erbiceni (Iași) – Viitorul Darabani (Botoșani) 4-1 (0-5 în tur)
    Speranţa Răuceşti (Neamț) – Juniorul Suceava (Suceava) 1-0 (0-0 în tur)
    Rapid Brodoc (Vaslui) – Sportul Oneşti (Bacău) 4-3 (3-3 în tur)

Regiunea 2, Nord-Vest:
    CSM Sighetu Marmaţiei (Maramureș) – Rapid Jibou (Sălaj) 2-0 (3-0 în tur)
    Silvicultorul Maieru (Bistrița Năsăud) – Viitorul Borș (Bihor) – nu s-a disputat
    Victoria Carei (Satu Mare) – Supporter 2.0 (Cluj) 3-0 (1-1 în tur)

Regiunea 3, Centru:
    CS Gheorgheni (Harghita) – ACS Târgu Mureş (Mureș) 3-6 (1-4 în tur)
    Inter Stars Sibiu (Sibiu) – Olimpic Zărneşti (Brașov) 1-2 (1-1 în tur)
    CSO Baraolt (Covasna) – CS Universitatea din Alba Iulia (Alba) 1-7 (2-11 în tur)

Regiunea 4, Vest:
    CSO Turceni (Gorj) – Phoenix Buziaş (Timiș) 0-2 (0-2 în tur)
    Recolta Dănceu (Mehedinți) – ACB Ineu (Arad) 2-6 (0-5 în tur)
    Magica Balta Caransebeş (Caraș Severin) – Retezatul Hațeg (Hunedoara) 0-0 (1-4 în tur)

Regiunea 5, Sud-Vest:
    Cozia Călimăneşti (Vâlcea) – ACS Oltul Curtişoara (Olt) 2-0, 4-2 la lovituri de departajare (1-3 în tur)
    Roberto Ziduri (Dâmbovița) – Dunărea Turris (Teleorman) 1-1 (0-1 în tur)
    CS Rucăr (Argeș) – Dunărea Calafat (Dolj) 1-0 (1-1 în tur)

Regiunea 6, Sud:
    CS Amara (Ialomița) – CS Glina (Ilfov) 3-1 (2-3 în tur)
    Victoria Adunaţii Copăceni (Giurgiu) – CS Păuleşti (Prahova) 1-3 (1-0 în tur)
    CS Dinamo Bucureşti (București) – Venus Independenţa (Călărași) 1-0 (3-2 în tur)