CS Judo Master, pe podium la un puternic turneu internațional, la Viena

CS Judo Master Satu Mare a participat în week end , la Viena la un puternic turneu internațional.
    Au fost la start 752 de sportivi de la 106 cluburi ce au reprezentat 22 de țări .
    Clubul sătmărean condus de Pelcz Attila a fost reprezentat de șapte sportivi .
    Gândea Alexandra U14 la 32 kg a cucerit medalia de aur. Tot la U14 Iluțan Lorena la 52 kg a obținut medalia de bronz iar Nemeth Maia la 40 kg a pierdut în finala pentru bronz si a ocupat locul 5 din 26 de sportive .
    La U16, Bandi Synthya după ce a ratat participarea la 52 kg a fost obligată să urce la 57 kg . Au fost 22 de sportive la această categoria iar sătmăreanca a surprins plăcut și a ajuns în finală. A avut de luptat cu o judoka de la clubul gazdă și, după ce a condus cu un ” wazari ” sătmăreanca s-a trezit penalizată din cauza…părului care cică ”nu era prins bine” și la final Synthia s-a mulțumit cu argintul…
    Oprea Raul la U23 la +100 kg a obținut argintul iar Erik Abloncki locul 5 după ce a pierdut în finala pentru bronz.
    ”A fost un concurs foarte tare unde eu cred ca ne-am îndeplinit cam 65% obiectivele! Urmează în fiecare weekend concursuri pentru sportivi noștri pentru ca avem finalele de la Naționale ,ce vor începe de luna următoare pentru noi.” ne-a spus antrenorul Pelcz Attila.