Victoria Carei de la 4-1 cu Sântandrei la 1-5 cu FC Bihor!

Duș rece pentru Victoria Carei în amicalul jucat sâmbătă la prânz la Oradea cu FC Bihor.
    Careienii au cedat fără drept de apel în fața liderului seriei a 8-a a ligii a 3-a după ce tot în pregătiri, pe 17 februarie învingeau cu 4-1 pe Crișul Sântandrei.
    Întâlnirea dintre FC Bihor și Victoria Carei a avut loc pe terenul sintetic al Bazei Sportive Transilvania Academy și s-a încheiat cu scorul de 5-1 (3-0) în favoarea bihorenilor.
    Golgheterul echipei orădene, Sergiu Jurj, a deschis scorul în minutul 13, iar fundașul Preklet Csaba a marcat pentru 2-0 (min 36). Acesta a fost primul gol înscris de jucătorul maghiar pentru noua sa echipă. Scorul primei reprize, 3-0, a fost stabilit în minutul 39 de către Adrian Gîdea, un alt jucător transferat recent de clubul orădean.
    Jocul bun al gazdelor a continuat și după pauză. Sătmăreanul Florin Chitaș, care l-a înlocuit pe Sergiu Ciocan (accidentat la finalul primei reprize), a mărit avantajul, scor 4-0 (min 50), printr-o lovitură liberă de la marginea careului. Răzvan Săutiuț a înscris apoi pentru 5-0 (min 68), după care oaspeții au marcat prin Kevin Barth, scor 5-1 (min 76), acesta fiind rezultatul final al întâlnirii.
    Pentru FC Bihor au jucat: M. Pînzariu (60 R. Bob) – C. Jurj (70 R. Gunie), C. Preklet (70 T. Paublusztig), Al. Băican (60 Sg. Bactăr), K. Gagyi (60 R. Săutiuţ) – R. Farcaş (60 B. Vasile), V. Calugher (70 G. Cherman) – Sg. Ciocan (46 Fl. Chitaş), A. Moga (60 A. Vînău), Ad. Gîdea – Sg. Jurj (70 M. Hosu).
    Victoria Carei: Fila – Ciul, Dunca, Negrea, E. Marina, Bîrle, Tilinger, Moldovan, D. Marina, Hosu, Haiduc. Au mai jucat : Mitracica, Villi – Negreanu, Barth, Kinczel, Nyilvan, Vajda, Baior, Horváth.
    Antrenor : Marius Botan.
    Sâmbăta viitoare (2 nartie), Victoria Carei va juca un ultim amical , în compania celor de la Unirea Tășnad. Iar FC Bihor va susține un ultim meci de pregătire, în compania echipei CS Diosig Bihardiószeg.