Sătmăreanul Cristi Blaga a câștigat Cupa României cu revelația Corvinul Hunedoara

Surpriză în finala Cupei României Betano din acest an, cu echipa de ligă secundă Corvinul Hunedoara învingătoare la loviturile de departajare contra celor de la Oțelul Galați.
    De remarcat că din lotul Corvinului face parte și sătmăreanul Cristi Blaga. Portarul crescut la Primavera Satu Mare a fost rezerva lui Lefter în finala câștigată împotriva Oțelului.
    Echipa pregătită de Dorinel Munteanu a condus de două ori în timpul regulamentar, dar de fiecare dată Corvinul a revenit și a trimis meciul în prelungiri.
    Rusevic a deschis scorul pentru Oțelul în minutul 26 cu un șut spectaculos dintr-o lovitură liberă.

Un avantaj anulat de Corvinul după doar 13 minute prin Coman, jucător care a egalat cu un șut din interiorul careului după o acțiune a hunedorenilor în flancul stâng.
    Același Rusevic a readus Oțelul la conducere în debutul părții secunde prin transformarea unei lovituri de la 11 metri, în minutul 58.
    Cu un sfert de oră înaintea finalului timpului regulamentar Corvinul egala prin Manolache, jucător care a găsit colțul scurt cu un șut din afara careului.
    Cum în cele două reprize suplimentare nu s-a mai marcat partida a ajuns la loviturile de departajare.
    Cistotti a marcat primul pentru Oțelul, dar apoi au urmată nu mai puțin de trei ratări în contul echipei din Galați. Gaitan, Lameira și Ghiocel au fost sucombat în duelul cu Lefter, portarul Corvinului.
    Silva a prelungit suspansul egalând scorul (2-2), dar ultimul penalty a aparținut hunedorenilor și Hergheligiu, jucător introdus în ultimul minut al prelungirilor, a transformat cu un șut simplu, pe jos, aducând Cupa României Betano la Corvinul.
    Din 1975 finala n-a mai fost câștigată de o echipă din liga secundă.
    Ca un paradox al fotbalului românesc, Corvinul ar putea reprezenta România în Europa League sezonul următor, după ce nu a avut drept de promovare în Liga 1.

Blaga a semnat cu UTA în 2019, la Corvinul este din februarie 2023
    Cristian Blaga a început fotbalul acum 12 ani, la Primavera Satu Mare, sub comanda antrenorului Dorin Țuțuraș. În 2019 a fost transferat la Academia UTA, devenind vicecampion național cu echipa U17 a clubului în vara anului 2021. În prima parte a sezonului 2021-2022, a apărat poarta echipei U19 din Liga Elitelor, după care a fost împrumutat în Liga a 3-a, la Crișul Chișineu Criș.
    În prima parte a stagiunii precedente de Liga 2, Blaga a fost împrumutat la Steaua, unde – însă – nu a apărat deloc, plecând apoi, în iarnă, la Corvinul Hunedoara, unde a pus umărul la promovarea echipei în eșalonul secund și acum la performanța deosebită obținută în Liga a 2-a și mai ales în Cupa României.
    ”Sunt oboist dar extrem de fericit. E o mare performanță pentru club, pentru mine. Mă bucur că am ales Corvinul. Vreau să le mulțumesc sătmărenilor care mi-au trimis mesaje de felicitare și nu în ultimul rând mulțumesc celor de la Primavera pentru tot ce au făcut pentru mine” ne-a spus Cristi Blaga, proaspătul câștigător al Cupei României.

Dorin Țuțureș: ”Sunt mândru de el și sunt convins că va avea o carieră deosebită!”
    Primul antrenor al lui Cristi Blaga la Primavera a fost Dorin Țuțuraș. Fostul mijlocaș de la Olimpia, Gloria Bistrița sau CFR Cluj a avut doar cuvinte de laudă la adresa fostului său elev.
    ” Sunt mândru de el , Cristi e un copil foarte serios,muncitor și talentat.Dacă va continua pe același drum poate să ajungă mare. Mă bucur că e foarte apreciat și la Hunedoara și a reușit această performanță unică pentru fotbalul românesc.Mă bucur că în aceeași zi de la Primavera am avut doi campioni la Tineret cu U Cluj Napoca și un câștigător de Cupa României la seniori.Se văd încet rezultatele bune de la clubul unde cu drag am muncit și eu o perioadă” ne-a spus Dorin Țuțuraș.

Merge Corvinul în Europa League?
    Divizionara secundă Corvinul Hunedoara s-a calificat în preliminariile Europa League, după ce a învins-o pe Oțelul Galați la loviturile de departajare, în finala Cupei României Betano. Trupa lui Florin Maxim (43 de ani) așteaptă licența din partea UEFA pentru a se pregăti de dueluri de foc, încă din primul tur preliminar.
    Formația din Liga 2 a realizat o performanță uluitoare în fotbalul românesc și se pregătește pentru cupele europene. Corvinul are asigurate 4 meciuri în Europa și se pregătește pentru adversari de top. Rămâne de văzut pe ce stadion va organiza aceste partide de vis.
    În cazul cel mai probabil în care va primi licența, Corvinul se poate lăuda ca fiind singura echipă din România care va juca în a doua competiție europeană ca importanță.
    Corvinul Hunedoara nu va fi cap de serie la tragerea la sorți și va avea parte de un adversar tare încă din primul tur al Europa League.
    Silkeborg (Danemarca), Wisla Cracovia (Polonia), NK Rijeka (Croația), Tobol Kustanai (Kazahstan).
    Aceasta nu este însă lista finală a echipelor pe care Corvinul le poate întâlni. Nu s-au încheiat toate campionatele, astfel lista se va mări cu echipe din țări precum Grecia, Israel, Cipru, Ungaria, Azerbaidjan, Moldova sau Kosovo.
    În cazul în care Corvinul Hunedoara nu va trece de primul tur preliminar din Europa League, trupa lui Florin Maxim va evolua în turul 2 preliminar din Conference League.