Spadasinii sătmăreni pe podium la Bekescsaba!

Spadasinii școlii sătmărene de scrimă au avut o evoluție excelentă , la finalul săptămânii trecute la Békéscsaba, Ungaria, la etapa a 5-a a circuitului internațional Olimpici Grand Prix, Cupa Csaba.
    Sportivii de la Clubul Sportiv Satu Mare și Liceul cu Program Sportiv Satu Mare au obținut în total trei medalii de aur și alte trei de bronz.
    La categoria U10 sătmrenii au dominat, câștigând detașat proba masculină și cea femnină. Haller Márk a învins în finală pe Projcs Márton (BHSE), scor 10–1, iar la fete Bélteki Emília a câștigat cu scorul de 10–2 împotriva sportivei Jakab Szófia (MÁV Előre SC). Tot aici Nectaria Zoicaș a obținut medalia de bronz, iar Octavia Pop s-a clasat pe locul 5.
    După festivitatea de premiere și după ce și-au primit uriașele trofee, spadasinii sătmăreni și-a provocat la duel antrenorul, pe Nagy lehel…Doar că în loc de spadă…aceștia au foslosit ca arme…rude de salam csabai!
    La categoria U13 Kurtinecz Johanna a fost cea mai bună, tot ea obținând și medalia de bronz la categoria U17.
    Sora ei, Júlia a obținut medalia de bronz la categoria U12, aceasta la o tușă distanță de finală, după ce în penultimul act al competiției a pierdut cu scorul de 10–9 în fața sportivei Orbán Borka (Szolnoki Sportiskola), cea care avea să obțină medalia de aur.
    OLIMPICI GP 5, BÉKÉSCSABA, CUPA CSABA
    U10, băieți (76 de participanți): 1. Haller Márk; au mai participat: Mihai Iftimovici, Erdei Máté Bence, Nagy Hunor, Doloczki Dániel, Ștefan Boghișan.
    U10, fete (46): 1. Bélteki Emília, 3. Nectaria Zoicaș, 5. Octavia Pop; au mai participat: Iustina Ardelean, Victoria Maria Jitariu, Büte Melisa.
    U12, băieți (96): 10. Molnár Dávid; au mai participat: Mézinger Máté, Németi Bencze, Kovács Szilárd, Lieb Márk, Magyar Zalán.
    U12, fete (74): 3. Kurtinecz Júlia, 10. Denisa Crișan; au mai participat: Silghi Erika Erzsébet, Maria Farcaș, Tankóczi Fruzsina Gertrúd, Franczia Lilla, Kovács Kamilla.
    U13, băieți (105): 7. Mézinger Máté; au mai participat: Molnár Dávid, Kovács Szilárd.
    U13, fete (73): 1. Kurtinecz Johanna; au mai participat: Kurtinecz Júlia, Denisa Crișan, Tankóczi Fruzsina Gertrúd.
    U17, fete (73): 3. Kurtinecz Johanna, 13. Ilyés Jázmin; au mai participat: Denisa Crișan, Kurtinecz Júlia, Haller Anna, Nyisztor Krisztina.
    Felicitări antrenorilor: Csiszár Ferenc, Nagy Lehel, Adrian Szilágyi, Adrian Pop, Szabó Rudolf.