Baschet feminin: Victorii clare pentru CSM SATU MARE cu U Cluj Napoca și FCC Baschet Arad

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au trecut rapid peste dezamăgirea trăită în semifinnala de Cupa României și au reușit un turneu perfect în week end în Sala Sporturilor Victoria din Arad.

În prima zi fetele pregătite de Miguel Lopez au întâlnit finalist Cupei României, pe U Cluj Napoca.

Iar meciul cu clujencele a fost echilibrat doar în primele zece minute. Apoi cu o apărare excelentă, cu doar 16 puncte încasate în 30 de minute, CSM Satu Mare s-a impus , logic , scor 65-36.

Patricia Bright a fost cea mai bună marcatoare, 22puncte iar Claudia Cuic-Pop a pus și ea 16 puncte pe tabelă…Îmbucurătoare evoluția pivotului Erica Covile, 15 puncte marcate și șapte recuperări, aceasta fiind la cel mai bun meci pentru CSM Satu Mare.

Sâmbătă a fost programat eternal derby cu FCC Baschet Arad. Gazdele și-au pus mari speranțe în acest joc și au crezut că pot învinge CSM-ul la peste 9 puncte pentru a termina sezonul regular pe poziția a doua…Doar că sătmărencele le-au tăiat din start elanul fetelor lui Marcel Urban.

Cu o Claudia Cuic Pop de neoprit, CSM ul s-a disprins încă din start , 23-9 după primul sfert. Apoi diferența a ajuns chiar și la 18-19 puncte . Aradul a mai echilibrat doar în sferturile 2 și 3 doar că și atunci pe tabelă sătmărencele aveau  mereu un plus de 10-11 puncte…Finalul a fost unul în care CSM ul s-a apărat din nou extraordinary, gazdele au punctat doar de cinci ori în ultimul sfert în vreme ce Bria Goss & co au punctat pentru o diferență de 21 de puncte la final.

Cu aceste victorii CSM Satu Mare își asigură în mare măsură cel puțin locul doi la finalul sezonului regular .

Urmează turneul 7 al LNBF cu meciuri la Satu Mare în sala LPS împotriva celor de la Rapid și Agronomia.

Universitatea  Cluj Napoca – CSM Satu Mare   36–65 (20:20, 3:17, 8:15, 5:13)

Universitatea (puncte/recuperări/pase decisive): Korine Campbell (14/10/0), Andreea Fleșer (0/1/1), Alexandra Uiuiu (9/2/1), Ruxandra Chiș (9/6/3), Rashida Timbilla (4/8/2) – Alexandra Bobar (0/1/0), Bianca Stoica (0/3/0), Roxana Popovici. Antrenor: Iannis Koukos.

CSM SATU MARE : (puncte/recuperări/pase decisive): Claudia Cuic (16/5/3), Erica Covile (15/7/3), Patricia Bright (22/1/0), Alina Podar (2/3/5), Bria Goss (6/8/2) – Carla Popescu (0/2/0), Kilin Tünde (0/1/0), Adina Pop (0/1/0), Szmutku Renáta (0/1/1), Teodora Neagu (0/3/0), Marina Solopova (3/4/2), Andreea Huțanu (1/3/1). Antrenor: Miguel Lopez.

CSM SATU MARE- FCC BASCHET ARAD 64-43 (23-9, 14-15, 12-14, 15-5)

FCC Baschet UAV Arad: Karakasevic 13 puncte, Beadle 12, Armanu 6, Hadzovic, Fodor 3, Akathiotou 3, Poole 2.

Satu Mare: Cuic – Pop 27 de puncte, Bright 15, Goss 15, Solopova 4, Covile 2, Huțanu- 1, Podar, Popescu, Kilin.