Păcat de sfertul trei….Sepsi Sfântu Gheorghe- CSM SATU MARE 80-69! Trupa lui Miguel Lopez fără patru jucătoare importante în derby!

ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe a învins-o pe CS Municipal  Satu Mare  cu scorul de 80-69 (20-22, 24-13, 19-12, 17-22), sâmbătă, pe teren propriu, în derby-ul Ligii Naţionale de baschet feminin.

După un prim sfert echilibrat, pe care echipa oaspete l-a terminat totuşi în avantaj, Sepsi SIC a preluat controlul şi s-a desprins decisiv dominând următoarele 20 de minute. CSM Satu Mare a revenit în ultimul sfert, dar nu a putut recupera ecartul de pe tabelă.

Trupa noastră a suferit mai ales în sferul trei când preț de șapte minute nu a reușit să înscrie decât două puncte…

Rebekah Jasmine Gardner a fost cea mai bună de la învingătoare, cu 18 puncte, 9 recuperări, 4 pase decisive. Evoluţii notabile au avut Andra Mandache (12 p), Annemarie Godri Părău (12 p, 4 pd) şi Jovana Pasic (12 p, 3 rec).

Bria Goss a reuşit un double-double pentru CSM, cu 19 p, 10 rec, Alina Podar a contribuit cu 12 p, 6 pd, iar Erica Elaine Covile, cu 12 p, 6 rec. Bright 10 puncte, Solopova-8 puncte, Adina Pop-5 puncte, Popescu-3, Neagu, Bota, Croitoru, Szmutku

De menționat că CSM Satu Mare nu le-a avut la acest derby pe Claudia Cuic-Pop, Tunde Kilin, Andrea Huțanu și Flavia Ferenczi, ultimele trei nerefăcute complet după accidentările suferite , iar Claudia Cuic Pop abia a revenit după naștere și mai are nevoie de timp pentru a și reveni la forma maximă…

”Păcat de primele șapte minute din sfertul trei când s-a ratat din situații excelente . Au venit și foarte repede faulturile la pivoții noștri, Bright și Covile. Au jucat practic cu patru greșeli personale mai bine de 15 minute. Fetele merită felicitări pentru modul în care au luptat pe terenul celor de la Sepsi. Cu siguranță că după revenirea accidentatelor Huțanu, Kilin și Ferenczi și cu Claudia Cuic în formă, vom putea emite pretenții în duelurile importante cu Sepsi” spune managerul echipei, Florin Mureșan.

Sepsi SIC a reuşit a noua victorie consecutivă, în timp ce formaţia sătmăreană a pierdut primul meci din acest campionat, după opt victorii.

ACS KSE Târgu Secuiesc a realizat scorul zilei, 115-25 cu CSU Rookies Oradea. Chelsea Lynn Mitchell a reuşit 36 de puncte pentru învingătoare.

Duminică de la ora 14, CSM SATU MARE va întâlni pe KSE Târgu Secuiesc.