More


  BUCURIE. LUMINA SFÂNTĂ ajunge și în acest an la Satu Mare. Pentru a 12-a oară

  - Advertisement -
  Cu sprijinul domnului Ing. Mircea Lețiu, fost membru în Adunarea Eparhială a Episcopiei Maramureșului și Sătmarului și a Adunării Naționale Bisericești, Sfânta Lumină de la Sfântul Mormânt al Domnului va ajunge pentru a XII-a oară în Eparhia noastră.
  Sfânta Lumină va fi adusă de la Ierusalim de către o delegație a Patriarhiei Române în cursul după-amiezii zilei de sâmbătă și va ajunge în Eparhia noastră, pe Aeroportul din Satu Mare în jurul orei 22:00; protopopii, preoții și monahii o vor putea oferi credincioșilor care vor participa la Slujba Învierii ce va fi săvârșită în bisericile și mănăstirile din Eparhie.
  De asemenea, Sfânta Lumină va fi preluată de o Delegație Eparhială și adusă la Catedrala Episcopală „Sfânta Treime” din Municipiul Baia Mare, în jurul orei 23:00; astfel, preoții și cei prezenți o vor duce în bisericile din oraș și celelalte localități astfel încât la ora 24.00 să poată fi oferită tuturor credincioșilor prezenți.


  ULTIMELE ȘTIRI

  Latest Posts

  spot_img
  spot_img