Liga a 3-a. Remiză în amicalul dintre Șimleu și CSM Satu Mare

Duel amical sâmbătă la prânz la Șimleu Silvaniei între Sportul antrenat de Dacian Nastai și CSM Satu Mare pregătit de Ritli Zoltan.

Partida s-a încheiat la egalitate, 2-2 cu gazdele dominând prima parte când au și condus cu 2-0 și cu trupa lui Ritli revenind pe tabelă în ultimele zece minute.

Pentru ambele formații urmează miercuri debutul oficial în noul sezon. Sportul Șimleu va juca la Jibou iar CSM Satu Mare la Beltiug în primul tur al fazei naționale din Cupa României.

Echipa antrenată de Dacian Nastai a început mai bine jocul şi s-a aflat la cârma partidei încă de la început. De altfel, acest lucru avea să se vadă şi pe tabela de marcaj, acolo unde Luigi Pop avea să înscrie în urma unei lovituri de cap.

S-a făcut 2 – 0 după ce pe tabela de marcaj şi-a trecut numele şi Nicolae Cin. Cu acest scor s-a şi încheiat prima repriză.

Avantajul de două goluri al şimleuanilor s-a menţinut până prin minutul 85, când sătmărenii au redus din diferenţă prin Barth iar peste alte trei minute Dobrai a egalat.

Sportul Şimleu: Sipos Jozsef – Alex Negrea, Claudiu Petruş, Marius Leitan, Adelin Neaga, Ionuţ Pascu, Luigi Pop, George Pop, Cătălin Vaida şi Alex Petruş. Antrenor: Dacian Nastai.

CSM Satu Mare : Alex Cadar- Batin, Tincău, Vădan, Aspru- Pașca, Zsiga, Schvarzkopf, Nyieki- Barth, Moldovan- Au mai intrat Oșan jr, Nyilvan, Simon, Dobrai, Jakab, Cadar, Băbuț, Ionescu.

CSM Satu Mare va juca un nou amical pe 31 iulie cu Turda, pe 6 august acasă cu Șimleu, pe 9 august acasă cu Csikszereda U19, pe 11 august turul 2 din Cupa României, pe 14 august acasă cu Minaur Baia Mare și pe 21 august cel mai probabil revanșa la Negrești cu Energia.