Liga a 3-a : Sportul Șimleu- CSM Satu Mare 6-3 ( 3-1). Înfrângere neașteptată înaintea vacanței!

CSM Satu Mare a avut o serie de 15 meciuri fără înfrângere și a fost considerată pe bună dreptate cea mai în formă echipă a play out-ului seriei a 10-a din Liga a 3-a.

Cu obiectivul realizat , salvarea de la retrogradare, elevii lui Csik și-au pierdut însă concentrarea și au terminat campionatul cu două înfrângeri oarecum neașteptate.

Una acasă, 1-2 cu un SCM Zalău aflat cu gândul mai degrabă la noul antrenor și la sezonul viitor și alta sâmbătă, 3-6 la Șimleu pe terenul echipei antrenate de Dacian Nastai.

Înfrângerea de sâmbătă surprinde mai mult și prin proporțiile scorului . Și prin faptul că defensiva CSM-ului a fost cea mai bună în play out cu doar opt goluri luate în nouă etape…și acum cu șase încasate în doar 90 de minute….

Până la urmă rămâne doar dezamăgirea că Zsiga & co n-au mai reușit să mențină ritmul bun până la capăt în rest impresia lăsată în această primăvară e una satisfăcătoare!

Drumul spre victorie a fost deschis încă din minutul 4 prin Adelin Neaga. Sătmărenii au egalat prin experimentatul Ervin Zsiga în minutul 20, dar finalul primei reprize a fost al Şimleului. Adelin Neaga a făcut cel mai bun său meci în Liga a III-a, iar în minutul 39 şi-a adus echipa în avantaj. Tot el a făcut 3 – 1 în prelungiri, iar soarta învingătoarei era deja în mare parte decisă.

Şimleuanii au rămas concentraţi la joc, iar în repriza secundă au mai marcat de trei ori. Într-un interval de doar 4 minute, Gueye Mansour a făcut “dubla”, iar în minutul 86, Adelin Neaga a ieşit din nou la rampă şi a înscris al patrulea său gol. Scorul avea să devină 6 – 2, astfel că reuşita lui Raul Ziman din minutul 87 a contat doar pentru statistică.

Cele 3 puncte au rămas sub Măgură, iar după meci bucuria a fost mare. Nu doar pentru această victorie ci şi pentru tot parcursul din acest campionat, pe care Sportul Şimleu l-a terminat pe locul 2 în play-out, în spatele rivalei SCM Zalău.

Dacă e să ne uităm la golaverajul din play out, CSM ul ar termina pe șase doar că criteriile de departajare ale FRF sunt altele, iar Sportul Șimleu încheie campionatul pe poziția a 6-a iar CSM ul pe opt. Contează la egalitate de puncte locul ocupat la finalul sezonului regular…
    Sportul Şimleu – CSM Satu Mare 6 – 3 (3 – 1)

Au marcat: Adelin Neaga (4, 39, 45+1 şi 86) şi Gueye Mansour (58 şi 62), respectiv Ervin Zsiga (20), Cosmin Zamfir (75) şi Raul Ziman (87)

Sportul: Paul Cosma – Marius Leitan, Paul Pedro, Paul Oşan, Mihai Cohan, Adelin Neaga, Ionuţ Paşcu, George Pop, Luigi Pop, Cătălin Vaida şi Gueye Mansour (cpt.). Rezerve: Krisztian Balog, Paul Pop, Cătălin Pop, Răzvan Pop, Lukacs Marc, Vlad Lujerdean, Vlad Opriş, Lazăr Zoltan şi Emanuel Seran. Antrenor: Dacian Nastai

CSM: Anca Trip – Dobrai Eduard, Răzvan Prodan, Călin Vădan, Flaviu Ionescu, Tony Kanalos, Svarczkopf Istvan, Adrian Bura, Kevin Barth, Ervin Zsiga şi Alex Bonea. Rezerve: Ilyes Daniel, Denis Batin, Antonio Paşca, Raul Ziman, Luca Tincău, Cosmin Zamfir, Cătălin Cadar, Roland Vaida şi Michel Fedorca. Antrenor: Tibi Csik

SERIA 10, etapa 10, play-out
    Luceafărul Oradea – CFR Cluj 2 3-3

Gabriel Costea (3-1), Vlad Negruțiu (77), Denis Laza (90) / George Leață (61 – penalty, 66), Raul Haiduc (83)

Sportul Şimleu Silvaniei – CSM Satu Mare 6-3
    SCM Zalău – Progresul Şomcuta Mare 5-2
    Adrian Șter (2, 41, 63, 86), Răzvan Rotea (51) / Mark Parnău (12, 39)