More


    PETRECERE. Azi începe DISTRACȚIA. PROGRAM pe ZILE și ORE de ZILELE ORAȘULUI

    - Advertisement -
    În perioada 26-29 mai, va fi organizată cea mai mare sărbătoare a comunității sătmărene, Zilele Orașului Satu Mare. Distracția revine după doi ani de pauză!
    Astfel că astăzi începe distracția. La scena din Centrul Nou va avea loc, de la ora 18.00, deschiderea oficială a Zilelor Orașului, apoi va urma un super concert simfonic: Carl Orff: Carmina Burana.
    Locația: Piața 25 Octombrie și Pasajul Corneliu Coposu, b-dul Transilvania.
    În cele ce urmează redăm programul oficial pe zile și ore.

     

    Zilele Orașului Satu Mare – Program oficial

    JOI, 26 mai, Piața 25 Octombrie

    18.00: Deschiderea oficială a evenimentului cu invitații orașelor înfrățite
    Carl Orff: Carmina Burana
    Concert vocal simfonic de Ziua Orașului
    Filarmonica de Stat Dinu Lipatti, cu participarea membrilor corurilor Filarmonicii de Stat din Oradea și Târgu Mureș
    Dirijor: Ștefan Novak
    Soliști: Oana Trâmbițas – sopran, Ștefan von Korch – tenor, Mihai Damian – bariton

    JOI, 26 mai, ora 20: închiderea circulației pe Bulevardul Transilvania

    VINERI, 27 mai, Piața 25 Octombrie

    09-15.30 probe de sunet
    16.00: Program de folk cu artiști sătmăreni: Loredana Morar – Roxana Gheorghiu, Ștefan Vaida Radu Lup, Cezar Petrovici
    17.30: Status Sober, tineri talente din Satu Mare
    18.15: XXL BAND
    19.00: Ștefania Hotca
    19.30: Iuliana Beregoi
    20.30: Randi
    22.00: INNA
    23.00: DJ Shiver
    DJ Party cu Vlad Boldura, Cătălin Golban, Sorin Michnea

    SÂMBĂTĂ, 28 mai, Piața 25 Octombrie
    09-16.30 probe de sunet
    17.00: Program de folk cu artiști sătmăreni: Geta Govor, Florin Micaș, formația Inedit
    18.00: Black River Blues Band
    19.00: Stephanie Barbara
    19.30: Wellhello
    21.00: 3 Sud Est
    22.30: Show de flăcări
    22.45: Andra
    DJ Party cu Tudor Dacian, Leviciusz, Eddy Ianceu

    DUMINICĂ, 29 mai, Piața 25 Octombrie
    10-16: probe de sunet
    16.00: Folkfusion (orașul înfrățit Nyíregyháza)
    17.00: Hey Roop
    18.15: Semnal M
    19.45: Neoton Família Sztárjai
    22.00: Ștefan Bănică

    Scena CATENA (platoul de evenimente Corneliu Coposu)

    VINERI, 26 mai: zi dedicată copiilor și tinerilor
    10.00: Grădinița cu program prelungit ”Voinicelul”
    11.00: Grădinița cu program prelungit nr. 29
    11.20: Grădinița nr. 29 Kölcsey Ferenc
    11.40: Grădinița Hám János
    11.50: Grădinița cu program prelungit nr.11
    12.00: Deschiderea Târgului de Producători și Meșteri Populari
    12.15: Grădinița cu program prelungit nr.11
    12.25: Grădinița cu program prelungit ”Guliver”
    12.35: Grădinița cu program prelungit nr. 33
    12.40: Grădinița cu program prelungit nr.6
    13.00: Liceul de Artă Aurel Popp
    13.10: Grădinița cu program prelungit 14 Mai
    13.50: Școala Gimnazială ”Avram Iancu”
    14.00: Școala Gimnazială ”Ion Creangă”
    14.20: Școala Mircea Eliade
    14.25: Școala Gimnazială II. Rákóczi Ferenc
    14.45: Liceul Reformat
    14.55: Școala Gimnazială ”Grigore Moisil”
    15.20: Școala Gimnazială ”Avram Iancu”
    15.30: Școala Gimnazială ”Grigore Moisil”
    15.35: Școala Gimnazială ”Octavian Goga”
    15.45: Liceul German ”Johann Ettinger”
    16.00: Școala de Arte
    16.30: DOR: prezentare de modă, copii
    16.50: Open Wings Studio, street dance
    17.25: Palatul copiilor, balet și dans modern
    18.15: Regal Dance
    19.00: Crazy Dancers Crews
    19.20: Royal Dance
    20.30: Loga Dance

    SÂMBĂTĂ, 28 mai: Scena CATENA
    10:00: Teqball – demonstrații
    10:15: Demonstrații Sportive: CSM secțiile judo, karate, scrimă
    11:00: Școala de Arte / Muzică Ușoară
    12:45: Activități cu copiii, Serviciul de Ajutor Maltez Satu Mare
    13:45: Activital Sports Center – Zumba cu instructoarele gemene Andreea și Alexandra

    Program folcloric
    15.00: Clubul Elevilor Satu Mare
    15.30: Ghiță Blidar
    15.45: Alexandra Mărcuț
    16.00: Petrică Mureșan
    16.45: Aurica Flonta
    17.00: Sergiu Matoșan
    17.20: Maria Petca Poptean
    17.45: Ansamblul Școlii de Artă Populară
    18.15: Ansamblul folcloric “Kispiros” din Orașu Nou
    18.40: Ionel Sabo
    19.00: Nicolae Mureșan și Nicușor Jr.
    19.30: Formația Argus
    20.00: Oana Bozga
    20.30: Formația de dansuri populare germane ”Gemeinsam”
    20.45: Röpike Néptánccsoport
    21.00: Marius Ciprian Pop
    22.00: Cornelia și Lupu Rednic

    DUMINICĂ, 29 mai, scena CATENA
    10.00: Competiție de șah
    12.00: MT Creative Art Studio
    13.00: Palatul Copiilor
    14.30: DOR: Parada modei – adulți

    Program folcloric
    15.00: Călin Casian și Melania Struț
    15.30: Trandafirii Negri
    16.00: Egri Csodaszarvas
    16.30: Ionuț Rotar și Vițe de iederă
    17.00: Ansamblul Cetera
    17.30: Bianca Cionca și copii din Tarna Mare
    18.00: Ana Holdiș Pop și Vlad Jurchiș
    18.30: Ansamblul Școlii Populare Doina Codrului
    19.00: Leontina Dorca și Carmen Sas (Ansamblul Cununița)
    19.30: Malvina Madar Iederan
    20.00: Ansamblul Doruri Sătmărene,
    20.30: Maria Tripon
    21.00: Georgiana Marina
    21.30: Ansamblul Porolissum din Municipiul Zalău
    22.00: Ionuț Fulea

    Prezentatorii programului folcloric: Sergiu Vitalian Vaida și Nănașii de la Cluj, Bianca Cionca

    Alte programe:

    Târg de producători și meșteri popular: pasajul Corneliu Coposu
    Program: vineri-sâmbătă-duminică, între orele 10-20

    27 mai, vineri, Atelierul memorial “Aurel Popp”, ora 20
    Atelier în Mai – vernisajul expoziției artiștilor sătmăreni
    Expoziția este deschisă între 27 mai și 10 iunie.

    28 mai, sâmbătă, parcul Dr. Rudolf Fátyol, ora 13
    Concurs ”Treasure Hunting”: vânătoare de comori în oraș
    Deschis pentru echipe de minim 1 adult și 1 minor, maxim 4 persoane. Concurenții vor culege puncte urmând un traseu între obiectivele turistice și de patrimoniu al municipiului, va trebui să răspundă la întrebări pentru a găsi punctele de control. Înscriere: https://bit.ly/treasure_hunting1

    29 mai, duminică, parcul Dr. Rudolf Fátyol, ora 13
    City Tour: tur ghidat în centrul municipiului, participanții vor parcurge un traseu în centrul istoric și vor primi informații autentice despre patrimoniul arhitectural al municipiului, în limba română și maghiară, prin profesorul Muhi Sándor.

    29 mai, duminică, ora 15.00, aleea din fața clădirii Primăriei
    Strong Man – Cupa Big Security, editia 15.
    Sportivi din România, Ungaria, Olanda, Bulgaria, Sârbia,: Johan Langhorst (186cm, 125kg) Petya Hrisztov, campion 5x Bulgaria (180 cm, 140 kg), Kurucz Kornél, campion național Ungaria 2022, (177 cm, 125 kg), Kónya Gergő, (200 cm, 155 kg), Kecskes Roni – Sârbia, (188 cm, 155 kg), Sari Marci, 180 cm – 145 kg, Herkules Liga 2. Arbitru și organizator: Cortean Alexandru.

    Probe:
    tractarea unui camion de circa 8.5 tone, pe o distanță de 20 metri
    Ridicarea unei mașini
    Ridicarea unei greutăți de 100 kg cu un singur braț
    Două cufere de circa 140 kg bucata și duse pe o distanță de 20 m pe cronometru.
    Probă de dus în spate 350 kg pe o distanță de 20 m

    Organizatorii își rezervă dreptul de a modifica programul evenimentul.



    ULTIMELE ȘTIRI

    Latest Posts

    spot_img
    spot_img