Victoria Carei face scor cu Unirea Tășnad

0
500

În etapa a cincea din play-off, CSM Victoria Carei a învins pe teren propriu pe Unirea Tăşnad, scor 5-0. Astfel careienii rămân pe prima poziție în play off-ul Ligii a 4-a elite, la egalitate de puncte cu Oașul Negrești Oaș dar cu un golaveraj net superior.

Pentru careieni au marcat Raul Zbona şi Adrian Marinaş în prima repriză, respectiv Bogdan Nyilvan, Claudiu Mihale şi Daniel Feier în cea de-a doua repriză.
“O victorie meritată şi extrem de importantă. Îi felicit pe băieţi pentru dăruirea şi curajul de care au dat dovadă azi. Mai avem două etape extrem de importante şi de dificile în deplasare. Îmi doresc să avem aceeaşi aboradare şi la urmatoarea partidă ca şi azi. Mulţumesc tuturor care au fost azi la meci şi ne-au susţinut. Hai Victoria!”, a declarat antrenorul Victoriei Carei, Marius Botan.
”Am luat prea ușor golurile în prima repriză iar apoi în partea a doua gazdele și-au dat drumul la joc și noi n-am mai avut replică” ne-a spus Marius Bălău, antrenorul-jucător al celor de la Unirea Tășnad.
CSM Victoria Carei: Florin Gorbe, Teodor Bîrle, Flavian Moş, Raul Ritli, Claudiu Mihale, Daniel Tilinger (cpt.), Claudiu Silaghi, Bogdan Nyilvan, Adrian Marinaş, Raul Zbona, Daniel Feier.
Rezerve: Erik Mitracica, Mihai Ghiarfaş, Bakai Balazs, Rareş Nyilvan, Kinczel Ervin, Veszpremi Martin, Benze Devon, Răzvan Negreanu, Horvath David.
Antrenor: Marius Botan, antrenor cu portarii- Alexandru Bagossy.
Unirea Tășnad: Boros, Bălău Fisher, Holczberger, Marneanu, Griszhaber, Locse, Silaghi, Bolba, Varga, Surany, au mai intrat: Maris C., Malinatescu M., Santauan P., Maslinca, Malinatescu Alex.

Oașul trece la limită
de Recolta Dorolț
Oșenii aveau nu doar nevoie de toate punctele în duelul cu Recolta Dorolț ci și de un succes la o diferență mare pentru a-și rotunji golaverajul…Victoria a venit în fața celor de la Recolta Dorolț însă a fost una la limită, scor 3-2.

La pauză a fost 2-1 pentru Oașul. Fechete -Banana a deschis scorul în minutul 19 pentru oaspeți apoi Pop Lucian și Giurgiu-Potcoavă au readus Oașul în avantaj.
În partea secundă Recolta, cu antrenorul jucător Cosmin Iuhas în tribună, suspendat după eliminarea din meciul cu Olimpia, a egalat prin Lakatos. După o dominare cvasi-totală, oșenii înscriu golul victoriei prin Lucian Pop cu șapte minute înaintea finalului.
Oașul: Gergely Andrei – Pop Lucian (cpt.) Pop Teodor, Dacian Dunca, Iancău Cătalin, Lucian Homorozan, Chiver Alexandru, Giurgiu-Potcoava Lutzu, Pomean Bogdan, Gherghel Mihai, Cosmin Berindea.
Rezerve: Hora Alexandru – Marius Pop, Huszti Ioan, Lupu Răzvan, Ilban Daniel, Cîrja Dorin, Marco Toma, Balha Adrian. Antrenor principal: Pop Vasile
Recolta- Rapolti-Băbuț, L.Vincze, Santai, Aspru, Cubaș, Lăpuște, Meșter, D.Vincze, Fechete, Lakatos- Rezerve: Cherecheș, Caba, Cătălan, Bereș, Solomeș.
Campionatul se joacă … mai sunt două etape de disputat. Victoria Carei și Oașul au câte 16 puncte cu careienii având golaveraj superior… Victoria are însă un program teoretic mai greu, cu deplasări la Olimpia și Orașu Nou în vreme ce oșenii mai au dejucat doar un meci dificil, la Vetiș, ultimul meci fiind la modesta AS Căpleni.
Recomandăm AJF-ului sătmărean să programeze meciurile celor două candidate la titlu, din ultimele două runde, la aceeași oră și în aceeași zi, pentru a evita orice fel de speculații și discuții …