More


  EXCELENȚĂ. Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” a făcut performanță la Olimpiadele și concursurile școlare din anul școlar 2021-2022

  - Advertisement -

  Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” din Satu Mare manifestă o atitudine activă în învățare, de adaptare continuă la cerințele societății și de atingere a excelenței în educație. Colegiul a avut, mereu, rezultate excelente la olimpiade și concursuri școlare, evidențiind dedicarea dascălilor și implicarea elevilor. Rezultatele remarcabile din acest an, de la olimpiade, demonstrează, încă o dată, acest aspect, Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” situându-se pe primul loc în județul Satu Mare. Acestea au fost evidențiate , marți, în cadrul unei conferințe de presă organizate în sala festivă a colegiului.

  „Pregătirea la nivel de performanță presupune ore nesfârșite de studiu temeinic”
  Doamna prof. dr. Natalia Manuela Boloș, directorul Colegiului Național “Mihai Eminescu” din Satu Mare a declarat pentru cotidianul nostru: “După doi ani de pauză, în care nu s-au organizat olimpiade și concursuri școlare, elevii noștri au participat anul acesta la toate olimpiadele și concursurile organizate, care fac parte din Calendarul Activităților Educative Naționale, publicat de Ministerul Educației. Avem copii inteligenți, deosebiți, capabili de performanță, care au demonstrat că nivelul pregătirii lor este excelent.

  Pentru a obține locul I pe județ, un elev, coordonat de profesorul său, trebuie să muncească foarte mult. Pregătirea la nivel de performanță presupune ore nesfârșite de studiu temeinic. Elevii noștri, alături de colegii mei minunați, au demonstrat că la Colegiul Național “Mihai Eminescu” din Satu Mare se face performanță la toate disciplinele, că pregătirea este la nivel de excelență, iar la finalizarea studiilor, absolvenții noștri pot accesa universități de elită din țară și din străinătate.

  Colegiul Național “Mihai Eminescu” din Satu Mare este, azi, un topos al excelentei in educație. Am considerat ca se impune organizarea unei conferințe de presa pentru a evidenția rezultatele remarcabile obținute de elevii și profesorii noștri de aur, la olimpiadele și concursurile naționale și internaționale, din anul școlar 2021-2022. Un rezultat deosebit la olimpiade se obține prin efortul conjugat al dascălilor dedicați și al elevilor inteligenți și studioși. Colegiul Național “Mihai Eminescu” rămâne spațiul predestinat studiului și învățării, un univers complex, în care coexista, prin armonii aparent contrastante, rațiunea și sensibilitatea, logica și fantezia, nelinistile matematicii, ale științelor, pasiunea raționamentelor abstracte, explorarea provocărilor algoritmice sau lingvistice, dar și preocupările literare, istorice sau filosofice. “

  Premii la olimpiadele naționale an școlar 2021-2022
  BOZÎNTAN F.S. ROBERT CASIAN, XI D Biologie,Olimpiada Națională de Biologie Premiul II. Calificat în lotul lărgit la României pentru olimpiade și concursuri. Profesor coordonator Prodan Adriana

  FRÎNCĂU C.M. ELISA CRISTINA, IX A Biologie, Olimpiada Națională de Biologie, Premiu special Profesor coordonator Groza Laura

  POPAN A.F. COSMIN ANDREI, XI B, Fizică, Olimpiada Națională de Fizică Participare la națională. Medalie de aur. Mențiune ME. Calificat în lotul extins al României pentru olimpiade. Profesor coordonator Solschi Viorel

  MILEA I.A. IOANA ALEXANDRA,XI A Fizică Olimpiada Națională de Fizică, Medalie de ARGINT, Profesor coordonator Sava Izabela

  SÂRBU G. LAURA MARIA,X C, Fizică Olimpiada Națională de Fizică, Medalie de BRONZ Profesor coordonator Rotaru Liviu

  ARDELEAN D.P.I. MIHAI TUDOR VI, Fizică Olimpiada Națională de Fizică Mențiune de onoare.Profesor coordonator Brumboiu Mariana

  BRETAN V. V. ALEXANDRU, VIII Fizică Olimpiada Națională de Fizică, Mențiune de onoare. Profesor coordonator Solschi Viorel

  MUREȘAN V. LUCA VALENTIN, VI , Informatică, Olimpiada Națională de Informatică Premiul II, Medalie de AUR Profesor Coordonator Șandor Nicoleta

  CARACIONI I. OCTAVIAN LUCA, IX B Informatică, Olimpiada Națională de InformaticăMedalie de BRONZ, Profesor coordonator Jurge Horea

  BRETAN V.V. ALEXANDRU,VIII Informatică, Olimpiada Națională de Informatică, Medalie de BRONZ, Profesor coordonator Șandor Nicoleta

  BOZGA M.V. RAREȘ IONUȚ, XII A, Informatică Olimpiada Națională de Tehnologia Informației Premiul I, Medalie de aur, Profesor coordonator, Vida Felicia

  UZUM L.M. RĂZVAN VIOREL XII C Informatică Olimpiada Națională de Informatică Mențiune, Medalie de ARGINT, Calificat lot național de seniori, Sandor Nicoleta

  MIHAI C.A. EDUARD ALEX XII B Informatică Olimpiada Națională de Informatică Mențiune, Medalie de ARGINT, Profesor coordonator, Sandor Nicoleta

  IEDERAN M. TUDOR LUCA X D Limba română Olimpiada Națională „Cultură și spiritualitate românească” , Mențiune Profesor coordonator, Boloș Natalia

  POP C.I. SEBASTIAN MIHAI XII C Limba română Olimpiada Națională de Lingvistică Participant la Asia Pacific Olympiad. Calificat pe locul 6 în lotul României pentru Olimpiada Internațională de Lingvistică. Profesor coordonator ,Seicean Delia

  MIHAI C.A. EDUARD ALEX XII B, Matematică Olimpiada Națională de Matematică Premiul I, Medalie de aur Profesor coordonator, Pop Ovidiu

  MUREȘAN V. LUCA VALENTIN VI Matematică Olimpiada Națională de Matematică Mențiune, Medalie de aur Profesor coordonator, Braica Petru

  POPAN A.F. COSMIN ANDREI XI B Matematică Olimpiada Națională de Matematică Mențiune, Medalie de argint Profesor coordonator, Braica Petru

  CORNOC N.D. ROLAND NICHOLAS XII C Matematică Olimpiada Națională de Matematică Mențiune, Medalie de argint Profesor coordonator ,Pop Ovidiu

  MATEŞ C.F. ANDRA MARIA X B Matematică Olimpiada Națională de Matematică Mențiune de onoare Profesor coordonator ,Marciuc Daly

  IEDERAN M. TUDOR LUCA, X D Religie Olimpiada de Cultură și Spiritualitate Românească Mențiune Profesor coordonator , Onea Vasile

  Felicitări și aprecieri depline pentru elevii și profesorii colegiului!

  Adriana Nistor  ULTIMELE ȘTIRI

  Latest Posts

  spot_img
  spot_img