Prefectul Radu Roca a ținut azi să-l felicite și să-i acorde o diplomă de excelență și un premiu, elevului de aur al Sătmarului, olimpicului Luca Mureșan de la Colegiul Național ”Mihai Eminescu” Satu Mare.

Luca, elev în clasa a VIII-a la Colegiul Național „MIHAI EMINESCU” Satu Mare, face parte din lotul restrâns al României la Informatică și este primul elev din județul Satu Mare care datorită rezulatelor obtinute in competițiile internaționale , nu mai susține evaluarea națională, fiind admis cu media 10 la orice liceu de profil matematică – informatică din țară.

”Vrea să transmitem din partea Instituției Prefectului sincere felicitări profesorilor și familiei care au contribuit la formarea și succesul lui Luca. Prin exemplul său strălucitor, Luca Mureșan devine o sursă de inspirație pentru toți elevii din județul Satu Mare, arătându-le că pasiunea, efortul și susținerea pot deschide uși către realizări extraordinare. Sperăm că mai mulți tineri vor urma exemplul său și vor îmbrățișa cu încredere calea cunoașterii și excelenței academice”-prefect Radu Roca.

Felicitări profesorilor pregătitori : Șandor Nicoleta – informatică și Braica Petru – matematică, doamnei director – prof. dr. Natalia Boloș, doamnei director adjunct – prof. Nicoleta Cherecheș precum și doamnei diriginte – prof. Carmen Bratosin.

Printre rezultatele deosebite obținute în acest an:
MEDALIE DE ARGINT Olimpiada Europeană de Informatică pentru Juniori (EJOI) 2023 organizată în Georgia
MEDALIE DE AUR la Olimpiada Balcanică de Informatică pentru Juniori (JBOI) 2023 organizată de Macedonia.
Luca Mureșan, elevul de aur al Sătmarului
Clasa a VIII -a (14 ani)
Profesori pregătitori – Șandor Nicoleta – informatică – Braica Petru – matematică
Director – prof. dr. Natalia Boloș
Director adjunct – prof. Nicoleta Cherecheș
Diriginte – prof. Carmen Bratosin
Încă din clasele primare s-a remarcat ca un elev deosebit, pasiunea lui fiind matematica. În clasele primare, în calitate de elev al Școlii Gimnaziale “Grigore Moisil”Satu Mare, a câștigat o mulțime de concursuri.
Clasa a III-a:
Locul I la concursul de matematică “Ioan Chindriș”
Locul I la etapa națională a concursului național de matematică “LuminaMath” și tabăra gratuită
Locul I la etapa națională a concursului național de matematică “Micul Școlar”
Locul I la concursul interjudețean de matematică “Dumitru Țiganetea”, organizat la Dej
Locul II la concursul interjudețean de matematică “Sever Aurel Grozea”, organziat la Beclean
Clasa a IV-a:
Locul I la etapa națională a concursului național de matematică “LuminaMath” și tabăra gratuită
Din anul 2020, în urma concursului de selecție, este elev al Colegiului National „Mihai Eminescu” Satu Mare, tot fruntaș în lista celor admiși în clasa de gimnaziu a celui mai bun colegiu din județ.
Din anul 2020 frecventează cursurile organizate de Centrul Județean de Excelență la disciplina informatică, precum și la disciplina matematică. Deși pasiunea pentru matematică a continuat, din clasa a V-a, își descoperă o noua pasiune- informatică.
Clasa a V-a
La etapa județeană a Olimpiadei de Matematică organizată de “Gazeta Matematică”, obține locul I pe județ.
La etapa județeană a Olimpiadei de Informatică organizată de “Societatea pentru Excelență și Performanță în Informatică”, obține locul I cu punctaj maxim și se califică la etapa națională.
La etapa națională a Olimpiadei de Informatică organizată de Societatea pentru Excelență și Performanță în Informatică, obține punctajul cel mai mare, fiind primul clasat pe listă, Locul I și Medalie de Aur.
Clasa a VI-a
MATEMATICĂ
– locul I etapa județeană a Olimpiadei de Matematică
– medalie de AUR și loc 7 mențiunea Ministerului Educației la etapa națională a Olimpiadei de
Matematică INFORMATICĂ
– locul I etapa județeană a Olimpiadei de Informatică
– medalie de AUR și loc II la etapa națională a Olimpiadei de Informatică
– locul I la concursul interjudețean de matematica si informatică “Sever Aurel Groze” la secțiunea informatică (clasa a 7-a)
Clasa a VII-a
MATEMATICĂ
– medalie de AUR și loc 7 mențiunea Ministerului Educației la etapa națională a Olimpiadei de Matematică
Matematică INFORMATICĂ
– locul I la concursul interjudețean de matematică și informatică Grigore Moisil Bistrița la secțiunea informatică, cu punctaj maxim și premiul pentru cel mai mare punctaj la gimnaziu
– medalie de AUR si loc II la etapa națională a Olimpiadei de Informatică
– LOT RESTRANS JUNIORI -calificare în Echipa oficială a României (pe locul 3, fiind singurul elev de clasa a VII-a din prima echipă) și primul în istoria județului Satu Mare. Menționăm că Lotul României la Informatică este compus din 4 elevi, toți ceilalți 3 fiind cu un an mai mari decât Luca Mureșan.
– medalie de Argint la concursul internațional de informatică Info(1)Cup
– membru în comisia județeană a Concursului Național de Informatică 2023
– locul I la Concursul Național de Informatică Satu Mare 2023
În această vară, Luca Mureșan a reprezentat cu succes România la două competiții europene obținând medalii.
– MEDALIE DE ARGINT Olimpiada Europeană de Informatică pentru Juniori (EJOI) 2023 organizată în Georgia
– MEDALIE DE AUR la Olimpiada Balcanică de Informatică pentru Juniori (JBOI) 2023 organizată de Macedonia
Clasa a VIII -a
MATEMATICĂ
– Medalie de aur la Concursul Interjudețean de Matematică „Teodor Topan” de la Șimleul Silvaniei INFORMATICĂ
– medalie de AUR Concursul Național “STELUȚELE MATEMATICII” organizat de Liceul Internațional de Informatica București
– membru în comisia de elaborare a subiectelor la RCPC Romanian Collegiate Programming Contest organizat la Iași
Luca Mureșan este primul elev din județul Satu Mare care, datorită rezulatelor obținute în competițiile internaționale, nu mai susține evaluarea națională, fiind admis cu media 10 la orice liceu de profil matematică – informatică din țară.